W Szarleju powstanie największa biogazownia w Polsce

W Szarleju powstanie największa biogazownia w Polsce
Geoggeo, wikimedia cc-by-3.0

W województwie kujawsko-pomorskim powstanie biogazownia o mocy 3,2 MW. Inwestor budujący biogazownię ma już na koncie realizację podobnej instalacji w Liszkowie, a planuje także wybudowanie kolejnej koło Grudziądza.

Koszt inwetycji oszacowano na 65 mln zł. Budowa biogazowni powinna rozpocząć się jeszcze w tym miesiącu, a planowany termin ukończenia prac to pierwsza połowa 2013 roku. Biogazownia ma produkować rocznie 24.000 MWh energii elektrycznej.

Substrat, który będzie wykorzystywany w instalacji w Szarleju, to przede wszystkim gnojowica, obornik, sieczka kukurydziana czy wywar pogorzelniany.

REKLAMA
REKLAMA

Spółka Bioelektrownia Szarlej na budowę biogazowni pozyskała dofinansowanie z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko, działanie 9.4 poświęcone energetyce odnawialnej. Wartość dofinansowania z UE to 36,5 mln zł.

Spółka, której celem będzie budowa bigazowni w Szarleju, została powołana przez Grupę Eteron. Obok biogazowni w Szarleju, Eteron realizuje także podobną inwestycje w miejscowości Buczek położonej koło Grudziądza.

Biogazownia Buczek o mocy nominalnej 1,7 MW ma produkować rocznie 12.500 MWh energii elektrycznej.