Dotacje na mikrobiogazownie rolnicze dostanie ok. 150 beneficjentów. Będą kolejne nabory?

Dotacje na mikrobiogazownie rolnicze dostanie ok. 150 beneficjentów. Będą kolejne nabory?
Dotacje na mirkobiogazownie rolnicze cieszą się dużym zainteresowaniem. Foto: Zorg-Biogas

{więcej}Dotację na mikrobiogazownie rolnicze można otrzymać w ramach organizowanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa konkursu „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej szansą na zrównoważony rozwój wsi”.

Wnioski w sprawie dotacji na mikrobiogazownie rolnicze ARiMR przyjmował w IV kwartale ubiegłego roku. Zgodnie z zasadami konkursu, na budowę biogazowni jego beneficjenci mogą otrzymać maksymalnie do 500 tys. zł i kwota ta może odpowiadać maks. 50-procentom kosztów kwalifikowanych inwestycji. 

REKLAMA

W budżecie programu na dotacje na mikrobiogazownie rolnicze zabezpieczono 365 mln zł, a obecnie na liście potencjalnych beneficjentów jest ponad 150 osób. Jednak mimo popularności programu dotacji na budowę małych biogazowni rolniczych, Marek Sawicki, szef resortu rolnictwa, nie przewiduje zwiększenia budżetu programu i organizacji kolejnych naborów w najbliższym czasie. Zapowiada jednak kolejne konkursy w nowej perspektywie budżetowej UE. 

REKLAMA

– Raczej nie będzie już ponownie naborów w tej perspektywie finansowej, ale z pewnością w kolejnej tak. Być może jeśli będą środki z oszczędności na innych programach, to jeszcze rozważymy, choć realizacja tego typu inwestycji jest dosyć długa. Często spotyka się z oporem sąsiadów takiego inwestora. Trzeba się więc liczyć z tym, że musimy te środki do końca 2015 roku rozliczyć – Newseria cytuje ministra rolnictwa. 
gramwzielone.pl