Biogazownia rolnicza z unijną dotacją

Biogazownia rolnicza z unijną dotacją
Images_of_Money, flickr cc-by-2.0

Dzięki zwiększeniu puli środków w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” {więcej}unijną dotację może otrzymać znajdujący się do tej pory na liście rezerwowej beneficjentów projekt biogazowni koło Sulechowa. 

Inwestycję realizuje Gospodarstwo Rolne Kargowa-Klępsk. Projekt zakłada budowę biogazowni o zainstalowanej mocy elektrycznej 0,93 MW. Całkowity koszt projektu to 19,2 mln zł, z czego unijna dotacja ma pokryć 10,3 mln zł.

REKLAMA

Dzięki zwiększeniu przez Ministerstwo Gospodarki budżetu w ramach działania 9.4 wniosek dotyczący budowy biogazowni w Klępsku k. Sulechowa (woj. lubuskie) został przesunięty z listy rezerwowej na listę projektów zakwalifikowanych do oceny merytorycznej II stopnia. 

REKLAMA

Budowa biogazowni w Klępsku rozpoczęła się pod koniec 2010 roku. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma ITEO, a za dostarczenie technologii odpowiada Hochreiter. 

Koło Sulechowa działa już jedna biogazownia rolnicza. Instalacja w Kalsku posiada moc elektryczną 1,14 MW, a jej roczny uzysk energii elektrycznej i cieplnej szacuje się na odpowiednio 9 tys. MWe i 8,2 tys. MWt. Substrat do produkcji biogazu pochodzi z hodowli zlokalizowanej na terenie biogazowni oraz pól należących do inwestora – Spółki Rolnej Kalsk. 
gramwzielone.pl