Nowoczesny i funkcjonalny dom energooszczędny – 5 projektów godnych uwagi

Nowoczesny i funkcjonalny dom energooszczędny - 5 projektów godnych uwagi

Stale rosnące koszty związane głównie z utrzymaniem i ogrzewaniem sprawiają, że wybierając projekt domu powinniśmy zastanowić się nad wyborem pozwalającym na zastosowanie rozwiązań energooszczędnych.

W ciągu ostatnich lat Polacy dostrzegli fakt, że stosowanie lepszych materiałów budowlanych, izolacyjnych i wykończeniowych wpływa nie tylko na szybsze tempo budowy i komfort mieszkania, ale również zmniejsza późniejsze koszty użytkowania domu.

Kluczowe jest więc – jak zawsze – wybranie odpowiedniego projektu, w którym powinny być zawarte informacje na temat sposobu izolacji wszystkich najważniejszych miejsc, rodzaju instalacji grzewczej, rekuperacji, stolarki drzwiowej i okiennej. Przykładowe projekty domów energooszczędnych można znaleźć na stronie Domoweklimaty.pl.

REKLAMA

Czym jest dom energooszczędny?

Zanim zdecydujemy się na wybór domu energooszczędnego warto uświadomić sobie, czym on jest. Choć nie ma odgórnie określonej definicji domu energooszczędnego to możemy powiedzieć, że tego typu dom charakteryzuje się przede wszystkim niskimi kosztami utrzymania-eksploatacji. Mamy tu głównie na myśli ogrzewanie, które pochłania lwią część domowego budżetu. Podczas budowy muszą być więc zastosowane materiały o odpowiednich parametrach izolacyjnych (wełna, styropian, piana PUR, styrodur, celuloza, stolarka).

5 godnych uwagi projektów domów energooszczędnych

1. Alfa 14 o powierzchni 79.61m² – jest to bardzo ciekawy projekt małego domu energooszczędnego, przeznaczony dla osób, które cenią sobie kompaktowe rozwiązania. Układ wnętrza pozwala na to, aby w domu spokojnie mieszkała 3-4 osobowa rodzina. Strefa dzienna to przestronny salon i kuchnia, strefa nocna to 52 metry, które może wykorzystać na pokoje. Prosta bryła budynku to łatwiejsza budowa, niższe koszty, brak problemów.

2. Alfa 7 S o powierzchni 101.05m² – około stumetrowe domy cieszą się bardzo dużą popularnością. Ten parterowy dom zawiera dodatkowo
dwustanowiskowy garaż oraz poddasze, które można wykorzystać na cele mieszkalne lub użytkowe. Podstawowa zaleta domu? Wszechstronność, która pozwala na praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne. Wykorzystanie okien połaciowych dodatkowo bardzo dobrze oświetli wnętrze.

REKLAMA

3. Andromeda II o powierzchni 139.67m² – jeżeli rodzinie zależy na posiadaniu tarasu nad garażem to ten projekt domu będzie idealny. Projekt świetnie nadaje się dla osób, które z tarasu chcą podziwiać piękno przyrody np. las. Sylwetkę budynku tworzy kompozycja trzech prostopadłościennych brył zwieńczonych prostym dachem. Wdzięku i lekkości nadają mu zróżnicowane wykończenia ścian parteru i piętra.

4. Andromeda 3 o powierzchni 193.49m² – około 200 metrów powierzchni użytkowej to świetne rozwiązanie dla dużej rodziny. Plusem tego domu jest oczywiście duża przestrzeń, którą można w dowolny sposób aranżować. Ilość miejsca pozwala na komfortowe wykorzystanie strefy dziennej i nocnej. Przestronny salon, pokoje, kuchnia, łazienka, możliwość aranżacji gabinetu – to ogromne plusy. Dodatkowo część gospodarcza domu – garaż i kotłownia, dostępne są zarówno z zewnątrz jak i z wnętrza domu.

5. Dwupokoleniowy 7 o powierzchni 235.92m² – to rozwiązanie dla tych, którzy preferują mieszkanie ze starszymi domownikami. Dom posiada dwa oddzielne wejścia, a układ pomieszczeń jest zaprojektowany w taki sposób, aby zachować maksymalny komfort, zarówno dla młodych, jak i starszych osób. Posiada udogodnienia, o których trzeba koniecznie pamiętać, gdy w domu mieszkają seniorzy.

Warto pamiętać, że dom dwurodzinny może być piękny! Dom dwupokoleniowy, czyli co dwa wejścia, to nie jedno.

 

artykuł sponsorowany