Efektywne zarządzanie energią – pompy ciepła Buderus i panele fotowoltaiczne

Efektywne zarządzanie energią - pompy ciepła Buderus i panele fotowoltaiczne
Buderus

Coraz większa świadomość ochrony środowiska, jak również postawa prosumencka użytkowników oraz powstanie wielu programów dofinansowań zaowocowało dużym zainteresowaniem fotowoltaiką. Popularność tego sektora w naszym kraju jest coraz większa. W 2019 ilość mikroinstalacji była ponad dwa razy większa niż w 2018.

Efektywne korzystanie z energii słonecznej

Warto się jednak zastanowić czy wykorzystanie wyprodukowanej energii jest optymalne. Po określeniu rocznego bilansu energii elektrycznej, może się okazać, że powstaje jej nadprodukcja czyli więcej jest wytwarzane niż konsumowane. W takim wypadku nadwyżka darmowej energii jest tracona.  W jaki zatem sposób, wykorzystać efektywnie darmową energię elektryczną ze słońca?

REKLAMA

Pompy ciepła Buderus

Dobrym rozwiązaniem są pompy ciepła marki Buderus, zarówno powietrzne jak i gruntowe, które mogą współpracować z panelami fotowoltaicznymi.

Pompy ciepła Logatherm wykorzystują do swojego działania energię elektryczną, ale robią to bardzo efektywnie. W porównaniu do tradycyjnego ogrzewania elektrycznego potrzebują do funkcjonowania około 4 do 5 razy mniej energii. Dzięki temu, nie jest potrzebna wysoka moc zainstalowanych paneli. Kiedy sterowanie pompy ciepła zostanie połączone z inwerterem instalacji fotowoltaicznej, to istnieje możliwość wykrywania na bieżąco czy produkcja darmowej energii elektrycznej odbywa się z promieniowania słonecznego czy pobierana jest z sieci elektrycznej.

Pompa ciepła produkuje ciepło na potrzeby centralnego ogrzewania, wytwarza chłód do chłodzenia oraz ogrzewa wodę użytkową. Kiedy otrzymuje sygnał o produkcji darmowej energii elektrycznej, może się uruchomić i wytworzyć większą ilość ciepła, którą można zakumulować np. w buforze lub  w systemie ogrzewania podłogowego, podwyższyć temperaturę ciepłej wody w porównaniu do standardowych ustawień lub w okresie letnim działać na cele chłodzenia budynku.

Dzięki temu, przy odpowiedniej ilości energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych, pompa ciepła w 100%  działa za darmo, bez opłat za energię elektryczną.

REKLAMA

Pompy ciepła Logatherm można połączyć zarówno z nową jak i istniejącą instalacją fotowoltaiczną. 

Buderus jako jeden z niewielu producentów pomp ciepła jest w stanie w sposób kompletny współpracować z systemami fotowoltaicznymi. Tryby i możliwości konfiguracji współpracy pompy ciepła z  fotowoltaiką nie wymagają dodatkowych modułów czy sterowników i dostępne są w standardowej wersji urządzenia. Wystarczy wyprowadzić sygnał z inwertera fotowoltaicznego do sterownika pompy ciepła Buderus, by móc cieszyć się niezależnością energetyczną i niskimi kosztami ogrzewania budynku i ciepłej wody użytkowej.

Korzyści dla użytkownika

Użytkownik zyskuje urządzenie, które jest bezobsługowe, komfortowe w obsłudze i nie wymaga uzupełniania paliwa.

Regulacji można dokonywać zdalnie za pomocą aplikacji MyDevice.

Pompa ciepła Logatherm to bezpieczne źródło ciepła. Nie zachodzi w nim żadne spalanie. Nie emituje żadnych szkodliwych substancji do atmosfery, nie przyczynia się do powstawania smogu czyli jest przyjazne środowisku.

Aktualnie dostępne są dofinansowania zarówno paneli fotowoltaicznych jak i pomp ciepła, które ułatwiają inwestycję w obie technologie.

www.buderus.com/pl/pl/fotowoltaika

artykuł sponsorowany