Pompa ciepła osiągnie temperaturę nawet 180 st. C

Pompa ciepła osiągnie temperaturę nawet 180 st. C
PORT PC

Norweskie konsorcjum instytutów naukowych oraz firm zbudowało przemysłową pompę ciepła, która może generować temperaturę dochodzącą do 180 stopni Celsjusza. Według jej twórców zastosowanie urządzenia może przyczynić się do redukcji zużycia energii w obiektach przemysłowych nawet o 70 proc. Opracowana przez Norwegów pompa ma trafić na rynek jeszcze w tym roku.

Twórcami innowacyjnego urządzenia są norweska organizacja badawcza Sintef, norweski producent sprężarek Tocircle i norweski Uniwersytet Nauki i Technologii. Jak czytamy w PV Magazine, jest to pompa ciepła, która jest w stanie osiągnąć najwyższą temperaturę na świecie.

Rekordowe parametry urządzenia zapewnia zastosowanie specjalnej obrotowej maszyny łopatkowej będącej rodzajem sprężarki. Ten element, zaprojektowany i dostarczony przez Tocircle jest wyjątkowy dzięki temu, że przy każdym obrocie łopatek w tej sprężarce zmienia się jej objętość. Ponadto wszystkie elementy ruchome urządzenia mają stały kontakt z medium roboczym, jakie stanowi woda.

REKLAMA

Dzięki zastosowaniu wody sprężarka nie ulega przegrzaniu, a dodatkowo zmniejszona temperatura całego systemu.

Norwegowie podkreślają, że efektywniejsze wykorzystanie powstającego ciepła poprzez zatrzymanie go w określonym punkcie procesu technologicznego pozwoli na zmniejszenie zapotrzebowania na wykorzystanie paliw kopalnych, co przyczyni się bezpośrednio do redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Według twórców rekordowej pompy ciepła, wśród sektorów najbardziej zainteresowanych jej zastosowaniem będą branża spożywcza, chemiczna i papiernicza.

REKLAMA

Podkreśla się, że w przyszłości technologia będzie mogła zostać połączona z termicznymi magazynami energii.

Norwegowie zapewniają, że wdrożenie opracowanego rozwiązania może pozwolić na redukcję zużycia energii w przedziale od 40 do nawet 70 proc.

– Koszt i zwrot z inwestycji zależą od lokalnych cen energii i dostępnych, konkurencyjnych technologii – mówi Michael Bantle badacz z organizacji Sintef.

Dodaje również, że w porównaniu do konwencjonalnych metod dostarczania energii na bazie paliw kopalnych, koszt nakładów poniesionych na wysokotemperaturową pompę ciepła będzie wyższy, jednakże – jak podkreśla – opłacalność również zależy od lokalnych cen energii oraz tego, jak będzie kształtować się cena emisji CO2, która niedawno osiągnęła wartość 57 euro za tonę.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.