NCBR ogłosił konkurs na domy energooszczędne

NCBR ogłosił konkurs na domy energooszczędne
Velux

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło konkurs dla gmin, które chcą zapewnić nieruchomości pod budowę nowoczesnych, energooszczędnych domów jednorodzinnych, projektowanych w przedsięwzięciu „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”.

Konkurs NCBR jest adresowany do jednostek samorządu terytorialnego – gmin miejskich i miejsko-wiejskich, w tym gmin na prawach powiatu. Jego celem jest wybór dwóch partnerów strategicznych do współpracy publiczno-publicznej w obszarze budownictwa jednorodzinnego.

Na nieruchomości partnera powstaną budynki jednorodzinne (demonstratory), zbudowane przez dwóch najlepszych wykonawców wybranych w ramach przedsięwzięcia „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”. Będą to dwa modułowe lub prefabrykowane budynki jednorodzinne o powierzchni minimalnej 130 m2 i maksymalnie dwóch kondygnacjach. Ich budową zajmą się dwie firmy wdrażające różne technologie.

REKLAMA

Realizacja projektów jest już w toku: prace badawczo-rozwojowe ruszyły w maju ubiegłego roku, a demonstratory zostaną dostarczone do sierpnia 2023 roku.

– W wyniku ogłoszonego postępowania chcemy wyłonić dwie gminy, które wesprą nas jako równorzędni i aktywni partnerzy oraz liderzy w obszarze stymulowania innowacji dla budownictwa jednorodzinnego – mówi dr Remigiusz Kopoczek, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 

– Zależy nam na stworzeniu i rozpowszechnieniu nowatorskiego, a przy tym ekologicznego i niedrogiego modelu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych Polaków, w zgodzie ze strategią Europejskiego Zielonego Ładu. Jestem przekonany, że pierwsze, demonstracyjne budynki jednorodzinne wykonane w efekcie naszego przedsięwzięcia, a zwłaszcza ich mieszkańcy oraz gminy, na których terenie powstaną, będą najlepszymi ambasadorami opracowywanych rozwiązań. Dzieląc się swoimi doświadczeniami, pociągną innych – dodaje.

Ekologicznie, komfortowo i niedrogo

Przy budowie domów zostaną zastosowane technologie pozwalające nie tylko szybko (maksymalnie w trzy miesiące) stawiać budynki z modułów lub prefabrykatów, ale też zapewniające więcej energii niż zużywa się jej na wszelkie potrzeby eksploatacji budynku, takie jak ogrzewanie, chłodzenie, prąd, ciepła woda i zasilanie urządzeń. Domy będą zeroemisyjne: nie będą generować lokalnie CO2 ani smogu, a przy ich budowie zostaną wykorzystane materiały z recyklingu. Budynki mają zapewnić oszczędność wody sięgającą nawet 88 proc., redukcję śladu węglowego materiałów budowlanych oraz być konkurencyjne cenowo w porównaniu z budynkami stawianymi za pomocą tradycyjnych metod.

Co ważne, przyszli mieszkańcy będą mogli szybko się wprowadzić do swoich domów. Wykonawca ma zadbać o biały montaż, wykończenie łazienki, meble w zabudowie czy AGD.

REKLAMA

Oczekiwania wobec partnerów strategicznych

Kluczowe w całym procesie konkursowym jest wybranie dwóch partnerów strategicznych, czyli gmin, które nie tylko posiadają wymagane zasoby potrzebne do realizacji prac, ale mają również wizję dotyczącą domu – demonstratora i jego roli w zmianach funkcjonowania uwarunkowań mieszkaniowych dla lokalnej społeczności.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju do 28 marca do godz. 12.00 czeka na oferty gmin, które są gotowe m.in.:

  • udostępnić pod budowę nieruchomość zgodną z wymogami konkursowymi,
  • przeprowadzić wszystkie uzgodnienia, tak żeby możliwe było posadowienie budynków,
  • zasiedlić demonstratory na potrzeby lokalnej społeczności (przykładowo: rodzinny dom dziecka, ośrodek dla osób o ograniczonej zdolności poruszania się, dom dla osób niewidomych, itp.),
  • promować technologię demonstratora, np. poprzez współpracę z targami wystawienniczymi, na których będą prezentowane korzyści z wykorzystania opracowanych metod

Z dwoma partnerami strategicznymi, czyli gminami wyłonionymi w konkursie, NCBR przeprowadzi negocjacje w celu udzielenia im zamówienia z wolnej ręki. 

Szczegóły konkursu dla gmin zostaną przedstawione na spotkaniu informacyjnym on-line, na które NCBR zaprasza 11 marca w godz. 12.00 – 14.00. Rejestracja na spotkanie już ruszyła.

 

Katarzyna Bielińska

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.