Budowa przydomowych elektrowni wiatrowych będzie łatwiejsza

Budowa przydomowych elektrowni wiatrowych będzie łatwiejsza
fot. Avel Chuklanov/Unsplash

Od 1 stycznia 2023 roku wejdą rewolucyjne zmiany w Prawie budowlanym. Jedną z nich jest roszerzenie listy inwestycji realizowanych na uproszczonych zasadach m.in. o mikroelektorownie wiatrowe (o wysokości 3–12 m) oraz bezodpływowe zbiorniki na wody opadowe lub roztopowe.

Największą zmianą w Prawie budowlanym w 2023 roku będzie możliwość budowy domów jednorodzinnych bez pozwolenia na budowę, jedynie na zgłoszenie. – To rodzi obawy także z punktu widzenia inwestorów, bo tracimy ważny element kontroli administracyjnej – zwraca uwagę Radosław Jodko, ekspert ds. inwestycji z RRJ Group.

Najważniejsze zmiany w Prawie budowlanym to:

REKLAMA

  • kompletnie nowa procedura budowy domów jednorodzinnych bez pozwolenia na budowę, tylko na tzw. zgłoszenie;
  • do użytkowania obiekty budowlane będą oddawane jedynie po zawiadomieniu o zakończeniu budowy, co oznacza, że nie będzie konieczna decyzja o pozwoleniu na użytkowanie danego obiektu;
  • poszerza się lista inwestycji realizowanych na uproszczonych zasadach m.in. o mikroelektorownie wiatrowe (o wysokości 3–12 m) i bezodpływowe zbiorniki na wody opadowe lub roztopowe (do 5 m3 – bez zgłoszenia i pozwolenia; o pojemności 5–15 m3 – wystarczy jedynie zgłoszenie).

Ryzyko budowy domu na zgłoszenie

Bez pozwolenia na budowę – jedynie na zgłoszenie – można będzie postawić każdy dom, niezależnie od metrażu, pod warunkiem że jest budowany na potrzeby własne i ma maksymalnie dwie kondygnacje.

 – Zgłoszenia mają być realizowane na podstawie projektu sporządzonego z kierownikiem budowy, tak więc kierownik budowy ma potwierdzać gotowość budynku do zamieszkania. To budzi obawy, bo tracimy ważny etap kontroli uprzedniej i następczej, sprawowanej do tej pory przez administrację publiczną. Po tych zmianach w prawie odpowiedzialność za budowę przerzucona zostaje na inwestora, kierownika budowy i projektanta. Wyobraźmy sobie, że dochodzi do sporu między nimi. To oznacza wieloletni spór sądowy. W końcu budując na zgłoszenie, inwestor nie dostaje z urzędu żadnej decyzji. Z problemem zostanie sam – zwraca uwagę Radosław Jodko, ekspert ds. inwestycji z RRJ Group.

REKLAMA

To, co cieszy w tych zmianach, to rozbudowanie katalogu inwestycji realizowanych na uproszczonych zasadach. Dołączają do tej listy mikroelektrownie wiatrowe czy zbiorniki gromadzenia wody, co oznacza, że pojawiają się na rynku nieruchomości indywidualnych realne rozwiązania wspierające zeroemisyjność budynków. I na te zmiany z pewnością czekał rynek – podkreśla Jodko.

Zgłoszenia mają być realizowane na podstawie projektu sporządzonego z kierownikiem budowy.

Potrzebni eksperci

Jodko zwraca także uwagę na rosnącą rolę ekspertów od oceny technicznej, którzy z pewnością będą poszukiwani, a ich znaczenie wzrośnie, szczególnie że od 2023 roku rzeczoznawcy mają otrzymać uprawnienia do sporządzania opracowań technicznych dotyczących obiektów budowlanych.

Przedstawiciele branży budowlanej informowali jednak w toku prac, że o zmianach dowiedzieli się z konferencji prasowej ministerstwa, a zmian nikt z nimi ich nie konsultował.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.