URE chce zmienić zasady ustalania cen energii dla gospodarstw domowych

URE chce zmienić zasady ustalania cen energii dla gospodarstw domowych
Maciej Bando, prezes URE. Foto: Newseria

Obecnie w tzw. rozporządzeniu taryfowym, które jest podstawą do wyznaczania cen energii, znajduje się zapis ustalający stałe taryfy. Chce to zmienić Urząd Regulacji Energetyki (URE). Na zmianę zasad ustalania taryfy za energię musi się jednak zgodzić najpierw Ministerstwo Gospodarki. 

Jak informuje „Rzeczpospolita”, prezes URE Maciej Bando zaproponuje Ministerstwu Gospodarki zmianę rozporządzenia taryfowego i wpisanie do niego – w miejsce stałej ceny energii – taryfy maksymalnej. Ma to umożliwić – zdaniem URE – większą konkurencję na rynku. 

Na pomysł URE pozytywnie zareagowali sprzedawcy energii. Przedstawiciele koncernów energetycznych zapewniają, że taki mechanizm zwiększy wpływ gry popytu i podaży na ustalanie cen energii, a także zmniejszy ryzyko nadmiernego wzrostu cen energii dla odbiorców końcowych. 

REKLAMA
REKLAMA

Natomiast zdaniem cytowanego przez „Rzeczpospolitą” Flawiusza Pawluka z UniCredit CAIB, proponowane przez URE rozwiązanie może być korzystne głównie dla PGE, który może sobie pozwolić na obniżenie cen energii ze względu na duże wolumeny produkcji. 

Do propozycji Urzędu Regulacji Energetyki nie odniosło się Ministerstwo Gospodarki, które zapewniło „Rzeczpospolitą”, że jeszcze nie otrzymało pisma z URE. 

gramwzielone.pl / za „Rzeczpospolita”