W jaki sposób właściwie osadzić puszki elektryczne w ścianie?

W jaki sposób właściwie osadzić puszki elektryczne w ścianie?

Układanie instalacji elektrycznej – bez względu na to, czy mowa o zupełnie nowym budynku, czy o generalnym remoncie starego – to jedno z podstawowych zadań inwestora. Warto zadbać o odpowiednie rozplanowanie punktów, w których będą się znajdowały gniazda czy włączniki. Jednym z kluczowych elementów całego systemu są puszki elektryczne. To w nich umieszcza się kable prowadzące do gniazd i łączników. Dlatego tego typu elementy osadzane są w ścianach, właśnie w tych miejscach, w których mają się pojawić różnorodne elementy osprzętu elektroinstalacyjnego. Tak jak zakres możliwości wyboru osprzętu jest bardzo szeroki, tak i nie brakuje rozmaitych możliwości związanych z dopasowaniem puszek. W ich przypadku kluczowe nie są aspekty estetyczne czy funkcjonalne, ale dostosowanie ich do gniazd lub włączników, które mają być umiejscowione w określonym miejscu.

Montaż puszki – można wykonać go samemu

Prawidłowe dopasowanie puszek ma podstawowe znaczenie, ponieważ wybór konkretnego modelu uzależniony jest od rodzaju ściany czy liczby elementów osprzętu. Rozróżnia się zatem puszki elektryczne do płyt gipsowych i do ścian murowanych, modele pojedyncze, łączone oraz wielokrotne o różnej głębokości. Okazuje się, że ich montaż można wykonać samodzielnie, bez względu na rodzaj zastosowanego produktu. Jak to zrobić? Łatwiej jest w przypadku wspomnianych płyt. Wystarczy wyciąć odpowiednie otwory i umieścić w nich puszki elektryczne do gk. Powinny się one oprzeć na wyciętych krawędziach. Następnie wystarczy dokręcić śrubki, ale tylko do momentu, kiedy znajdujące się po drugiej stronie zaczepy zablokują puszkę od wewnętrznej strony płyty. Taki montaż powinien być wystarczająco stabilny, aby móc następnie podłączyć gniazdo lub łącznik.

W przypadku ścian pełnych, murowanych to zadanie jest bardziej wymagające. Przede wszystkim za pomocą odpowiednich narzędzi należy wykonać otwór pozwalający na osadzenie puszki. Następnie osadza się puszkę i wykańcza wszystko za pomocą przygotowanej zaprawy. Powinna ona zapewnić solidne umiejscowienie w konkretnym punkcie. Oczywiście trzeba jeszcze zadbać o wyrównanie powierzchni dookoła, ale bez wątpienia jest to zadanie, które można wykonać samodzielnie.

Głębokość puszki – kiedy ma znaczenie?

Warto wiedzieć, że wpływ na przebieg montażu, a czasami nawet na możliwość jego wykonania, ma głębokość puszki. Głębsze modele pozwalają na umieszczenie większej liczby kabli, ale też dodatkowych elementów, w tym złączek. Niestety czasami ma się do czynienia ze ścianami o niższej grubości, w których po prostu nie da się osadzić zbyt głębokich puszek. Poza tym w przypadku bardzo twardych powierzchni bywają sytuacje, kiedy po prostu rezygnuje się z wykonania otworu i zapada decyzja o montażu płytszej puszki. Głębokość to ważny parametr, jednak warto też pamiętać o innym, a mianowicie wielokrotności. Czasami wystarcza pojedyncza puszka (tam, gdzie instalowane jest jedno gniazdo lub łącznik), innym razem konieczne jest osadzenie kilku modeli łączonych. W tym przypadku istotny jest rozstaw otworów pod puszki elektryczne. Należy pamiętać o odpowiednim odmierzeniu odległości oraz osadzeniu, chyba że wybór padnie na puszkę wielokrotną, która jest dużo łatwiejsza w montażu.

Jeden kabel tutaj, a dwa tam

Niezwykle istotną kwestią w przypadku montowania puszek elektrycznych jest prawidłowe i uporządkowane umieszczenie kabli. Na szczęście nowoczesne puszki elektryczne dają dużo możliwości. Mowa nie tylko o wystarczającej przestrzeni, ale też na przykład dostępnych przepustach, które można wyłamać, tworząc drogę do poprowadzenia kabli. Bez wątpienia jest to doskonałe rozwiązanie, które sprawdza się w przypadku mniej i bardziej skomplikowanych instalacji.

Warto ponadto pamiętać, że zadaniem puszek jest nie tylko zapewnienie porządku w okablowaniu, lecz także właściwa ochrona przewodów. Dlatego tego rodzaju asortyment wykonywany jest z odpowiednich surowców, gwarantujących zabezpieczenie przed wilgocią czy pyłem. Zakres możliwości, jeśli chodzi o klasę szczelności, jest dość szeroki i również można go dopasować do rozmaitych wymagań bądź potrzeb.

Najpierw kable, potem puszka i tynkowanie

W trakcie prac wykończeniowych związanych z instalacją elektryczną trzeba też pamiętać o właściwej kolejności działań. Doświadczony elektromonter doskonale poradzi sobie z tym zadaniem. Ma on świadomość, że kable powinny się znaleźć w puszce jeszcze przed jej montażem w ścianie. Oczywiście, jeśli chodzi o puszki podtynkowe elektryczne, należy też właściwie wykończyć miejsce ich osadzenia. Zaszpachlowanie i położenie tynku nie stanowi jednak wielkiego wyzwania, tym bardziej w sytuacji, kiedy zajmuje się tym sprawdzony specjalista.

 

artykuł sponsorowany