Ene Farm, czyli domowa elektrociepłownia

Ene Farm, czyli domowa elektrociepłownia
eelke dekker, flickr cc-by-2.0

Czy ogniwo paliwowe zrewolucjonizuje sposób produkcji energii dla gospodarstw domowych? Pierwsze tego rodzaju rozwiązanie {więcej}wprowadza na europejski rynek firma Panasonic.

Ogniwo paliwowe japońskiej firmy może produkować zarówno energię elektryczną jak i cieplną. W dodatku instalacja może produkować energię na potrzeby danego gospodarstwa domowego na miejscu, bez strat wynikających z przesyłu w sieci energetycznej. Na jej montaż potrzeba zaledwie 2 m2.

Wg Panasonica, zastosowanie Ene Farm pozwoli na zmniejszenie zużycia energii pierwotnej o 35%, a emisji szkodliwych gazów – prawie o połowę. 

REKLAMA
REKLAMA

Panasonic swoje ogniwa paliwowe sprzedaje w Japonii od 2009 roku. Do początku tego roku sprzedano ich tam około 5 tysięcy sztuk. Teraz, za pośrednictwem Biura Rozwoju Ogniw Paliwowych Panasonica, które znajduje się w niemieckim Langen, Ene Farm ma zostać dostosowany do europejskich realiów.

Jaka będzie cena ogniwa paliwowego? W Japonii kosztuje ono około 115 tysięcy złotych. Nie wiadomo natomiast jeszcze, ile będzie kosztowało w Europie.

O podobnym rozwiązaniu było głośno kilka miesięcy temu, kiedy swoje mini-ogniwo paliwowe przedstawili Amerykanie. Urządzenie o nazwie Bloom Box jest już wykorzystywane m.in. przez Google. Czytaj więcej o Bloom Box na portalu Gramwzielone.pl w artykule: Domowa elektrownia w pudełku.


red. gramwzielone.pl