Caofeidian: najbardziej ekologiczne miasto na świecie

Caofeidian: najbardziej ekologiczne miasto na świecie
woodleywonderworks, flickr cc-by-2.0

W Chinach powstaje w pełni funkcjonalne miasto, którego {więcej}blisko 100 procent potrzeb energetycznych będzie zaspokajanych ze źródeł energii odnawialnej.

Dzięki skoordynowaniu rozwiązań m.in. w zakresie budownictwa, transportu publicznego, komunikacji i gospodarki odpadami stałymi, Caofeidian ma być najbardziej ekologicznym miastem na świecie, w pełni przyjaznym dla środowiska.

Caofeidian powstaje w odległości około 200 km na południowy wschód od Pekinu. Potrzeby energetyczne miasta będą w 95 proc. zaspokajane ze źródeł energii odnawialnej, co sprawi, że emisja dwutlenku węgla do atmosfery na tym obszarze zostanie ograniczona do minimum. Projekt „eko-miasta” przygotowany przez architektów i inżynierów z obecnej także w Polsce grupy Sweco, oparty został na koncepcji trzech zintegrowanych strumieni, co ma na celu optymalne wykorzystanie posiadanych surowców. Rozwiązanie to ma w znacznym stopniu zmniejszyć koszty utrzymania miasta, którego populacja ma liczyć ponad milion mieszkańców.

REKLAMA

Dzięki wykorzystaniu najnowszych trendów urbanistycznych i technologicznych, projektanci Caofeidian w pełni skoordynowali rozwiązania w zakresie infrastruktury, budownictwa mieszkaniowego, dostaw energii i wody oraz gospodarki odpadami i transportu.

REKLAMA

Projekt zakłada budowę budynków łączących w sobie funkcjonalność z estetyką i efektywność wykorzystania przestrzeni z wygodą. Wytwarzane w nich odpady w formie ścieków 

i odpadów stałych mają być utylizowane i przekształcane w biogaz, centralne ogrzewanie i paliwo do transportu publicznego.

– Przygotowana przez naszych ekspertów koncepcja miasta Caofeidian opiera się na wykorzystaniu synergii trzech strumieni: odpadów, wody i energii. Zaprojektowane przez inżynierów Sweco rozwiązania bazują na zintegrowanym podejściu obejmującym cały proces gospodarowania odpadami – od minimalizacji i wstępnego sortowania odpadów z gospodarstw domowych do ostatecznej ekstrakcji energii i materiałów, zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Optymalizacji ma również ulec proces łańcucha dostaw energii oraz wykorzystania wody – mówi Grzegorz Rolski, dyrektor zarządzający Sweco Polska, polskiego oddziału Sweco Group.

Wstępne analizy wskazują, że w chińskim mieście będzie mogło zamieszkać ponad milion mieszkańców. To liczba zbliżona do statystyk jednego z trzech tzw. „brudnych punktów” na mapie Unii Europejskiej – Krakowa*. W przeciwieństwie do niego Caofeidian ma być nie tylko w pełni przyjazne ekologicznie, ale również zdecydowanie tańsze w utrzymaniu, dzięki skutecznej gospodarce posiadanymi surowcami.

Podobne do Caofeidian projekty zaplanowane zostały także dla Masdar City w Zjednoczonych Emiratach oraz innym chińskim mieście – Dogtan. Inwestycje te opierają się jednak głównie na ograniczeniu ruchu samochodowego oraz – podobnie jak w wypadku Caofeidian – na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

* W rankingu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego „Environmental Science and Technology” Kraków został wybrany jednym z najbardziej zanieczyszczonych obszarów na mapie Unii Europejskiej, wspólnie z krajami Beneluksu oraz Północnymi Włochami.