MG w końcu uruchomi system białych certyfikatów

MG w końcu uruchomi system białych certyfikatów
woodleywonderworks, flickr cc-by-2.0

Ministerstwo Gospodarki zapowiedziało, że wkrótce przyjmie rozporządzenie do ustawy o efektywności energetycznej, dzięki któremu {więcej}w końcu zacznie działać w naszym kraju system białych certyfikatów. 

Już od początku przyszłego roku do zakupu określonej ilości białych certyfikatów zobowiązani będą dystrybutorzy energii elektrycznej i cieplnej. Zakup certyfikatów ma się odbywać poprzez przetargi organizowane przez Urząd Regulacji Energetyki. 

REKLAMA

Podobnie jak w przypadku certyfikatów przyznawanych za produkcję energii ze źródeł odnawialnych czy kogeneracyjnych, URE będzie wyznaczać wartość opłaty zastępczej, która w tym wypadku ma wynosić około 1000 zł za 1 toe energii. 

REKLAMA

Do przetargu na białe certyfikaty będzie można przystąpić po złożeniu w URE wniosku, do którego zostanie dołączony audyt energetyczny wykonany przez uprawnionego audytora. Do tej pory, podobnie jak w przypadku białych certyfikatów, do uruchomienia systemu audytów energetycznych brakowało przyjęcia przez resort gospodarki odpowiednich przepisów wykonawczych regulujących status audytora efektywności energetycznej.

Tymczasem resort gospodarki chce się wycofać z planów uregulowania zawodu audytorów energetycznych. Waldemar Pawlak zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że profesja audytora efetywności energetycznej pozostanie zawodem wolnym, a regulacjom będzie podlegać jedynie sposób przeprowadzania audytu. 
gramwzielone.pl