Dotacje na zieloną energię od Szwajcarów

Dotacje na zieloną energię od Szwajcarów
rosmary, flickr cc-by-2.0

Już w styczniu rozpocznie się realizacja pierwszych instalacji służących do produkcji energii ze źródeł odnawialnych przy udziale środków ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (Programu Szwajcarskiego). W sumie do wzięcia jest 110 mln franków.

Uruchomienie programu jest efektem współpracy Ambasady Szwajcarii w Polsce i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. W sumie ze środków otrzymanych od Szwajcarów zostanie sfinansowana budowa ok. 17 tysięcy instalacji solarnych w budynkach mieszkalnych i około 200 instalacji na budynkach sektora publicznego.

REKLAMA

Oprócz instalacji kolektorów słonecznych o powierzchni ponad 100 m2 z Programu Szwajcarskiego będzie można otrzymać dofinansowanie także na panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, elektrownie wiatrowe o mocy do 2 MW, małe elektrownie wodne o mocy od 50 kW do 5 MW, kotłownie na biomasę, biogazownie i poprawę efektywności energetycznej,

REKLAMA

Jak czytamy na stronie Programu Szwajcarskiego, projekty realizowane z jego wsparciem mają na celu „zwiększenie wydajności energii i redukcji emisji, w szczególności gazów cieplarnianych i niebezpiecznych substancji”.

red. gramwzielone.pl