Ministerstwo Gospodarki: od 2015 r. energia odnawialna obowiązkowo w każdym nowym polskim domu

Ministerstwo Gospodarki: od 2015 r. energia odnawialna obowiązkowo w każdym nowym polskim domu
Wayne National Forest, flickr cc-by-2.0

{więcej}Resort gospodarki potwierdził, że w nowym projekcie ustawy o OZE znajdzie się zapis wprowadzający obowiązek montowania odnawialnych źródeł energii w domach remontowanych i oddawanych do użytku po 1 stycznia 2015 r. 

Nowa ustawa o OZE ma wprowadzić do Prawa Budowlanego regulacje nakazujące wykorzystanie odnawialnych źródeł energii we wszystkich budynkach oddawanych do użytku lub poddawanych generalnemu remontowi po 2015 roku. W efekcie każdy nowy budynek będzie musiał konsumować określoną ilość energii z własnego systemu kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, małej elektrowni wiatrowej czy pompy ciepła. – Inwestorzy, którzy nie spełnią tych wymogów, nie dostaną pozwolenia na budowę lub użytkowanie – Polska Agencja Prasowa cytuje Mirosława Kasprzaka, wiceministra gospodarki. 

REKLAMA

Wczorajszy „Dziennik Gazeta Prawna” zauważa, że o ile takie rozwiązanie jest korzystsne dla producentów urządzeń do produkcji zielonej energii, wprowadzenie obowiązku może być niekorzystne dla deweloperów, zmuszając ich do montażu drogich instalacji i podnoszenia cen nieruchomości. 

REKLAMA

– Z wyliczeń Instytutu Energii Odnawialnej wynika, że przeciętna czteroosobowa rodzina zamieszkująca dom o powierzchni 100 mkw budowany w ciągu ostatniej dekady będzie musiała przeznaczyć na 6 mkw. paneli słonecznych ok. 12 – 15 tys. zł. Takie urządzenie jest w stanie pokryć 70 proc. zapotrzebowania rodziny na ciepłą wodę i obniżyć miesięczne rachunki za energię o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt złotych (…) Oszczędności przy centralnym ogrzewaniu są jeszcze niższe i sięgają najwyżej 25 proc. Obecnie na zwrot inwestycji w kolektor słoneczny, turbinę wiatrową czy kocioł na brykiety trzeba czekać 5 – 10 lat – czytamy w „DGP”. 

„Dziennik Gazeta Prawna” zauważa ponadto, że zainteresowanie wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w budownictwie mieszkaniowym może zwiększyć nowy program dofinansowania tego rodzaju inwestycji, który z początkiem 2013 roku chce wprowadzić Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na realizację programu dopłat w wysokości 10-40 tys. zł do kredytów hipotecznych dla inwestorów wykorzystujących energooszczędne rozwiązania NFOŚiGW chce przeznaczyć w sumie do 300 mln zł i zakłada, że dzięki takiemu budżetowi uda się dofinansować ok. 16 tys. nowych mieszkań i budynków, w których powstaną nowoczesne systemy ograniczające zużycie energii do poziomu 40 kWh/m2. Obecnie powstające budynki zużywają natomiast ok. 90-120 kWh/m2. 
gr