O ile więcej zapłacimy za prąd w 2012 roku?

O ile więcej zapłacimy za prąd w 2012 roku?
foto: Jorge Franganillo, flickr cc-by-2.0

W 2012 roku ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosną, jednak o mniej niż chcieliby tego dostawcy energii.

Ceny energii elektrycznej na przyszły rok zatwierdził Urząd Regulacji Energetyki (URE) na podstawie wniosków złożonych przez sprzedawców energii. Początkowo operatorzy zgłaszali chęć podniesienia taryfy G, czyli cen dla gospodarstw domowych, nawet o około 18 proc., argumentując, że przy obecnych cenach sprzedaż prądu do polskich domów jest dla nich nierentowna.

Ostatecznie, po kilkukrotnym skorygowaniu wniosków przez zakłady energetyczne, URE zgodziło się na podwyżki, jednak średnio o połowę mniejsze niż pierwotnie zakładały koncerny energetyczne. Średnia podwyżka ceny energii na 2012 rok wyniesie 5,1%.

REKLAMA
REKLAMA

– Rachunki za energię wzrosną miesięcznie od ok. 1,38 zł w Lublinie do ok. 6 złotych w Kaliszu. Średni wzrost cen energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych w zatwierdzonych taryfach będzie kształtował się na poziomie zbliżonym do inflacji i wyniesie w przyszłym roku 5,1%. Stawki za usługę dystrybucji dla tej samej grupy odbiorców zmienią się natomiast od 1,6% dla odbiorców przyłączonych do sieci Vattenfall do 10,7% w Energa Operator. Oznacza to, że rachunki odbiorców w gospodarstwach domowych wzrosną średnio od 4,9% u klientów PGE Dystrybucja do 7,7% u odbiorców Energa Operator – podał w komunikacie URE.

Jak informuje dalej URE – Rachunki odbiorców w gospodarstwach domowych wzrosną w przyszłym roku średnio o 5,7%. Najmniejszy wzrost płatności odnotują odbiorcy przyłączeni do sieci PGE Dystrybucja – od 1,38 zł miesięcznie na terenie oddziału lubelskiego, natomiast największy – klienci Energi Operator – o 6,10 zł miesięcznie na terenie oddziału kaliskiego (tzw. grupa G11 – klienci płacący jednakową cenę energii przez całą dobę, którzy średnio zużywają ok. 1900 kWh rocznie). Natomiast odbiorcy należący do grupy taryfowej G12, w której cena energii jest zróżnicowana w zależności od pory doby i tygodnia (zużywający rocznie blisko 4000 kWh), zapłacą rachunki wyższe średnio miesięcznie od 3,58 zł na terenie działania PGE Dystrybucja do 10,90 zł w toruńskim oddziale Energa Operator.

red. gramwzielone.pl