W 2013 roku Energa-Operator zainstaluje 310 tysięcy inteligentnych liczników

W 2013 roku Energa-Operator zainstaluje 310 tysięcy inteligentnych liczników
foto: RWE press

{więcej}To kolejna inwestycja w rozwój inteligentnych sieci. Jej budżet wynosi 96 mln złotych, a zastosowanie urządzeń ADD Polska przyniesie w przyszłości oszczędności dla odbiorców energii elektrycznej.

Partnerzy ADD Polska dostarczą dla Energa Operator 310 tysięcy inteligentnych liczników do pomiaru zużycia prądu wraz z infrastrukturą odczytu danych.  3 stycznia Energa Operator ogłosiła wyniki konkursu ofert, który wygrało konsurcjum firm T-matic i ARCUS. To największe tego typu zlecenie w Polsce zostanie zrealizowane na podstawie umowy ramowej na „Dostawę oraz uruchomienie Infrastruktury Licznikowej dla Energa-Operator SA.”. Dokument został zawarty w czerwcu 2011 roku. W jego ramach dostarczono już pierwszych 109 tysięcy urządzeń.

Współpraca z Energa-Operator jest możliwa dzięki rozwiązaniom stworzonym przez ADD Grup. Firmy T-matic i ARCUS wykorzystują uznane na świecie systemy ADDAX. Technologie opracowane przez ADD Grup i wdrażane w Polsce umożliwiają zdalną transmisję danych z liczników klientów indywidualnych jak i przedsiębiorstw. To z kolei przyniesie znaczne oszczędności zarówno dla odbiorców energii jak i dla operatorów.

REKLAMA
REKLAMA

Współpracę z Energa-Operator komentuje Prezes ADD Polska – Adam Zalewski: – Cieszę się, że wraz z ADD Polska biorę udział w kolejnym przedsięwzięciu mającym ogromny wpływ na rozwój inteligentnych sieci w regionie CEE, ale przede wszystkim w Polsce. Nowa inwestycja umocni ADD na pozycji lidera rozwiązań SMART na terenie Europy.

Budżet najnowszego wdrożenia opiewa na 96 mln złotych. Projekt realizowany przez Energa-Operator jest jednym z pierwszych w Polsce. Ramowa umowa będzie obowiązywać jeszcze przez kolejnych 7 lat, a zlecenie zostanie zrealizowane w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

ADD Polska pod prezesurą Adama Zalewskiego od 5 lat bierze udział w największych przedsięwzięciach realizowanych na terenie Polski w obszarze Smart Grid. Przez ten czas ADD Polska wpłynęło na rozwój instalacji inteligentnych sieci oraz zbudowało silną markę na rynku polskim i europejskim w obszarze Smart Grid. Wynika to ze stymulacji rynku w obszarze biznesowym, realizacji szeregu instalacji pilotażowych oraz uczestnictwa w pierwszym dużym wdrożeniu dla Energa-Operator – ponad 109 tysięcy liczników – zakończonym pełnym sukcesem.

Realizowany kontrakt to największa inwestycja w polskiej energetyce w sektorze Smart Grids – zauważa Adam Zalewski. Po zainstalowaniu kolejnych 310 tysięcy inteligentnych liczników (wraz z instalacjami pilotażowymi) 90% tego typu urządzeń będzie pochodziło od firmy ADD Polska kierowanej przez Zalewskiego.
materiał prasowy