Gdzie produkować en. słoneczną wg E&Y?

Gdzie produkować en. słoneczną wg E&Y?
Oregon DOT, flickr cc-by-2.0

Analitycy Ernst & Young wskazali najatrakcyjniejsze – ich zdaniem – kraje do inwestowania w energetykę słoneczną typu PV i CSP. Gdzie w rankingu E&Y jest Polska? {więcej}

Zdaniem Ernst & Young, najlepszym miejscem do inwestowania w energetykę odnawialną na świecie są niezmiennie Stany Zjednoczone, których pozycja została jednak nadszarpnięta w porównaniu z analizą E&Y z sierpnia – w efekcie upadku 3 dużych producnetów paneli fotowoltaicznych, co zaskutkowało spadkiem zaufania inwestorów do amerykańskiego rynku PV.

Na drugim miejscu w solarnym rankingu atrakcyjności inwestycyjnej uplasowały się Indie, a analitycy E&Y zwracają uwagę na napływ kapitału na tamtejszy rynek. Niemiecki bank KfW pożyczy 265 milionów euro na budowę gigantycznej farmy słonecznej o docelowej mocy 125 MW w indyjskim stanie Maharashtra, a Azjatycki Bank Rozwoju dostarczy 74 mln euro na rozwój projektów PV w stanie Gujarat.

REKLAMA
REKLAMA

Kolejne miejsca w rankingu E&Y zajmują Chiny, Hiszpania, Włochy, Australia i Japonia.

Niemcy, kraj z największym zainstalowanym potencjałem fotowoltaiki na świecie, spadają z miejsca 7. na 8. O ile Ernst & Young ocenia ich potencjał w zakresie PV niemal najwyżej (ustępuje tylko USA), analitycy firmy doradczej nie widzą żadnych szans na rozwój za naszą zachodnią granicą projektów dotyczących CSP (Concentrated Solar Power).

Polska w rankingu solarnym E&Y zajmuje miejsce 28. Wyprzedzamy m.in. Czechy, w których rynek solarny po okresie boomu niemal zatrzymał się na skutek wprowadzenia niekorzystnych regulacji, ale wyżej od Polski znalazła się Ukraina (23.). Ernst & Young zauważa bowiem wprowadzenie w tym kraju korzystnych warunków dla inwestorów – m.in. ulg podatkowych oraz wysokich taryf gwarantowanych (feed-in tariffs), które dla fotowoltaiki kształtują się na poziomie ponad 0,4 euro/kWh.

W raporcie podkreśla się rosnący potenjał rynku PV w Rumunii (23.), która wprowadziła nowelizację systemu zielonych certyfikatów (ZC) przyznając fotowoltaice 6 ZC – najwięcej ze wszystkich źródeł odnawialnych.