Panele PV oświetlą szkołę na Dolnym Śląsku

Panele PV oświetlą szkołę na Dolnym Śląsku
Wayne National Forest, flickr cc-by-2.0

W dolnośląskich Stoszowicach powstanie pierwsza w Polsce szkoła, dla której prąd będą produkować znajdujące się na jej dachu panele fotowoltaiczne.

Plany budowy instalacji fotowoltaicznej na stoszowickiej szkole to część projektu „Innowacje dla klimatu”, w ramach którego samorządowcy ze Stoszowic chcą wybudować pierwszy w Polsce pasywny budynek użyteczności publicznej.

REKLAMA

 Docelowo chcemy także na dachu zainstalować fotowoltaikę. Dzięki niej budynek ma wykorzystywać energię słoneczną, która będzie przekształcona na elektryczną. Żeby wdrożyć to rozwiązanie, brakuje nam jeszcze 200 tys. zł, dlatego szukamy kolejnych sponsorów. Jak do tej pory wspierają nas firmy Velux i Viesmann – Gazeta Wyborcza cytuje Marka Janikowskiego, wójta Stoszowic i pomysłodawcy projektu, dla którego inspirację znalazł podczas wizyty w niemieckiej Saksonii, gdzie stosowanie podobnych instalacji jest już bardzo rozpowszechnione.

REKLAMA

Projekt budowy „pasywnej” szkoły w Stoszowicach tydzień temu wygrał konkurs „Gmina Przyszłości” realizowany przez Forum Rozwoju Efektywnej Energii. Drugie miejsce w konkursie przypadło projektowi farmy fotowoltaicznej w Wierzchosławicach. Czytaj więcej o farmie solarnej w Wierzchosławicach na Gramwzielone.pl w artykule: „Wójt Wierzchosławic: fotowoltaika daje zyski”.