Fotowoltaiczne płoty. Uzyski energii wyższe nawet o 15 proc.

Fotowoltaiczne płoty. Uzyski energii wyższe nawet o 15 proc.
Next2Sun

Niemiecki startup wdraża koncepcję budowy naziemnych instalacji fotowoltaicznych, w których wykorzystuje się ustawiane pionowo dwustronne moduły PV. Niemiecka firma zapewnia, że inwestorzy mogą liczyć na wyższe uzyski energii w porównaniu do tradycyjnych farm PV, a dodatkowo nowatorski sposób ustawienia paneli ma zapewniać relatywnie wyższą produkcję w porze porannej i popołudniowej.

Sam pomysł wykorzystania modułów dwustronnych ustawianych pionowo, w orientacji wschód-zachód, nie jest nowy. Badania nad optymalnymi ustawieniami dwustronnych modułów PV są prowadzone od kilku lat. Pracę ustawionych pionowo modułów testował m.in. już 5 lat temu na dachah swoich hal nieistniejący już niemiecki producent modułów SolarWorld.

Jednak jak dotąd taki sposób budowania naziemnych farm fotowoltaicznych nie znalazł szerszego zastosowania na rynku.

REKLAMA

Wbrew temu niemiecka firma Next2Sun przekonuje, że budowa farm PV na pionowych konstrukcjach, z wykorzystaniem coraz popularniejszych modułów dwustronnych (bifacjalnych), ma sens i zapewni zwiększenie uzysków energii w porównaniu do tradycyjnych konstrukcji, w których panele są ustawione pod pewnym kątem nachylenia, w orientacji południowej.

Uzyski energii dzięki rozwiązaniu oferowanemu przez Next2Sun mają być wyższe przeciętnie od 5 do 15 proc., a ponadto ustawienie paneli w orientacji wschód-zachód ma zapewnić relatywnie większą produktywność w porze porannej i popołudniowej.

Budowane w ten sposób farmy fotowoltaiczne mogłyby więc uzupełniać profil generacji farm budowanych w tradycyjny sposób, w przypadku których szczytowa generacja występuje w środku dnia.

REKLAMA

Next2Sun podkreśla, że w ten sposób inwestor może bardziej skorzystać z wyższych cen energii występujących na giełdzie w porze porannej i wieczornej (gdy w środku dnia ceny będzie obniżać rosnąca generacja z fotowoltaiki), co w połączeniu z wyższą, średnią produktywnością ma według niemieckiej firmy zapewnić wyższe zyski nawet o 25 proc. w stosunku do zysków czerpanych z tradycyjnych instalacji PV.

Dodatkową zaletą, na którą wskazuje Next2Sun, ma być przestrzeń między rzędami modułów PV, którą można wykorzystać np. do hodowli bydła, użytkując w tym celu nawet 90 proc. terenu farmy fotowoltaicznej. Rekomendowana odległość między rzędami paneli przy pionowym ustawieniu to przynajmniej 8 metrów.

Niemiecka firma ma już na koncie wykonanie pierwszych farm fotowoltaicznych złożonych z ustawionych pionowo dwustronnych modułów, w tym elektrowni PV o mocy 2 MW zlokalizowanej w kraju związkowym Saary.

Teraz Next2Sun na dalszy rozwój swojego biznesu chce pozyskać finansowanie w akcji crowdfundingowej. W zamian za przyznane środki inwestorzy mogą liczyć na oprocentowanie 5 proc. w skali roku, a inwestycja wykonana przed 24 lutego ma oznaczać wyższe oprocentowanie na poziomie 5,5 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.