Wyraźny spadek cen energii z fotowoltaiki w aukcji w Niemczech

Wyraźny spadek cen energii z fotowoltaiki w aukcji w Niemczech
Belectric

Ostatnia aukcja dla inwestorów chcących wybudować elektrownie fotowoltaiczne w Niemczech skutkowała wyraźnym spadkiem zaoferowanych cen energii w porównaniu do cen zgłoszonych w poprzednich aukcjach dla PV. Ceny w tej aukcji były też wyraźnie niższe od cen uzyskanych w rozstrzygniętej równocześnie aukcji dla inwestorów z sektora wiatrowego.

W pierwszej tegorocznej aukcji przeznaczonej dla inwestorów planujących budowę elektrowni fotowoltaicznych o mocy od 750 kW do 10 MW, której wyniki podał wczoraj federalny regulator Bundesnetzagentur, zgłoszono 98 projektów o łącznej mocy 493 MW.

To niemal 5-krotnie wyższa moc od mocy, którą mogły objąć federalne gwarancje sprzedaży energii. Wsparciem objęto finalnie 18 ofert na łączną moc 100,55 MW, z czego aż 13 ofert o mocy 75 MW dotyczy budowy farm fotowoltaicznych w Bawarii.

REKLAMA

Wsparcie zostanie przyznane w postaci 20-letnich gwarancji sprzedaży energii po cenach, które w przypadku zgłoszonych skutecznie ofert wyniosły od 35,5 EUR/MWh do 52,1 EUR/MWh. Średnia cena wyniosła 50,1 EUR/MWh.

To ceny wyraźnie niższe od cen uzyskanych w efekcie wcześniejszej aukcji dla fotowoltaiki, którą Bundesnetzagentur rozstrzygnęła pod koniec ubiegłego roku. W tamtej aukcji ceny wahały się od 47 EUR/MWh do 62 EUR/MWh, a średnia wyniosła 56,9 EUR/MWh.

Ceny z ostatniej aukcji dla fotowoltaiki w Niemczech są niższe także od cen osiągniętych w pierwszej tegorocznej aukcji dla energetyki wiatrowej na lądzie, w której znowu inwestorzy złożyli oferty na znacznie mniejszą moc od mocy 900 MW udostępnionej przez Bundesnetzagentur.

Do aukcji wiatrowej zgłoszono 67 ofert na łączną moc 527 MW, z czego jedną ofertę początkowo odrzucono, a wsparcie otrzymało finalnie 66 projektów na łączną moc 523 MW.

REKLAMA

W efekcie niedoboru projektów wiatrowych skutecznie zgłoszone oferty zawierały ceny bliskie maksymalnej, możliwej do uzyskania ceny. Wyniosły od 57,6 EUR/MWh do 62 EUR/MWh, a średnia wyniosła 61,8 EUR/MWh i była nieco wyższa od średniej ceny z poprzedniej aukcji wiatrowej (61,1 EUR/MWh).

Taniej niż we Francji

Ceny w ostatniej aukcji dla fotowoltaiki w Niemczech były wyraźnie niższe od cen osiągniętych w aukcji dla podobnej wielkości projektów, której wyniki ogłosiły wcześniej w tym miesiącu francuskie władze.

W aukcji, w której można było zgłaszać projekty o mocy od 500 kW do 8 MW, średnia cena wyniosła 86,17 EUR/MWh i była nieznacznie niższa od średniej ceny osiągniętej w poprzedniej rundzie aukcyjnej (86,54 EUR/MWh).

We francuskiej aukcji można było zgłaszać także mniejsze projekty o mocy 100-500 kW. W tym przypadku średnia cena wyniosła 96,49 EUR/MWh, podczas gdy wcześniej w tym przedziale mocy średnia wyniosła 97,48 EUR/MWh.

W sumie w ostatniej aukcji wsparciem objęto 306 projektów o łącznej mocy 150 MW, podczas gdy rządowymi gwarancjami sprzedaży energii można było objąć projekty o całkowitej mocy nawet 300 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.