Wiaty fotowoltaiczne pojawią się w Rzeszowie

Wiaty fotowoltaiczne pojawią się w Rzeszowie
ML System

Fotowoltaiczne wiaty będą kolejnymi obiektami użyteczności publicznej w Rzeszowie, które zostaną wyposażone w panele fotowoltaiczne. Łączna moc fotowoltaiki zainstalowanej na budynkach należących do miasta przekracza już 1 MWp.

ML System, spółka będąca liderem polskiego rynku fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV), poinformowała o zdobyciu kontraktu na wykonanie 27 wiat fotowoltaicznych, które powstaną w stolicy województwa podkarpackiego, gdzie swoją siedzibę ma zresztą ML System.

Wartość umowy sięga 1,4 mln zł, a wszystkie wiaty zostaną wyposażone w funkcję grzania i chłodzenia.

REKLAMA

Nie jest to pierwszy kontrakt ML System na dostawę wiat przystankowych do Rzeszowa. Dotychczas spółka dostarczyła miastu 140 wiat przystankowych – 20 z nich posiada centralne sterowanie energią, sześć ma zainstalowany system grzewczy, 22 instalację fotowoltaiczną, a pięć instalację chłodzenia.

Wiaty przystankowe wyprodukowane przez ML System są również widoczne w Stalowej Woli, Boguchwale, Wieliczce, Koszalinie i Resku.

Jak podkreśla ML System, przystanek miejski zintegrowany z instalacją fotowoltaiczną jest elementem infrastruktury transportu zbiorowego, który wpisuje się w koncepcję smart city.

Energię wygenerowaną przez układ fotowoltaiczny można na bieżąco wykorzystywać do zasilania klimatyzacji, oświetlenia LED, ładowania telefonów, ogrzewania szyb czy ławek, a nadwyżki magazynować w akumulatorach.

REKLAMA

Dzięki zainstalowanym taśmom LED wewnątrz zespolenia szyb oświetlenie jest odporne na akty wandalizmu. Ponadto można stosować innowacyjne, podgrzewane szyby z funkcją „no frost”.

ML System ma też na koncie inne realizacje na terenie Rzeszowa. Warto wspomnieć o rzeszowskim Dworcu Komunikacji Lokalnej, którego elewacja została wykonana z fotowoltaicznej fasady wentylowanej, będącej autorskim rozwiązaniem spółki. W pasach okiennych budynku głównego zastosowano z kolei fotowoltaiczne żaluzje, kolejne systemowe rozwiązanie spółki.

Dzięki użytym elementom aktywnym rzeszowski dworzec jest energetycznie dodatni. To znaczy, że w rozliczeniu rocznym produkuje więcej energii niż zużywa.

W ramach inwestycji ML System wykonał do tej pory w Rzeszowie instalacje fotowoltaiczne, a także związane z fotowoltaiką zintegrowaną z budynkami (Building Integrated Photovoltaics, BIPV) na ponad 50 obiektach użyteczności publicznej. Zainstalowano systemy dachowe, żaluzje i fasady wentylowane o łącznej mocy ponad 1 MWp.

Notowana na giełdzie spółka nie podała jeszcze wyników finansowych za cały 2019 rok. W pierwszych dziewięciu miesiącach ub.r. ML System wypracował 65,9 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, 11,2 mln zł EBITDA oraz 3,8 mln zł zysku netto.

Łączna powierzchnia zakładu produkcyjnego oraz centrum badawczo-rozwojowego spółki wynosi 9,3 tys. m kw. ML System na koniec trzeciego kwartału 2019 r. zatrudniał 167 osoby, w tym 25 osób to kadra B+R. Spółka posiada ochronę na 18 zgłoszeń patentowych w tym dziesięć patentów już jest przyznanych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.