Powstanie pierwsza pływająca farma PV w Polsce

Powstanie pierwsza pływająca farma PV w Polsce
Energa

Po przeprowadzonym pilotażu, którego celem było sprawdzenie możliwości budowy fotowoltaiki na pływających platformach, spółka Energa OZE planuje teraz realizację pierwszej w Polsce, większej instalacji PV, która zostanie umieszona na wodzie.

Inwestycja zostanie zrealizowana w gminie Kolbudy w województwie pomorskim. Projekt zakłada instalację paneli fotowoltaicznych o mocy do 0,5 MW na zbiorniku wodnym przy eksploatowanej obecnie przez Energę OZE Elektrowni Wodnej Łapino. Powierzchnia paneli ma wynieść do 0,5 ha i zajmie około 1,25 proc. całkowitej powierzchni zbiornika.

Jak podkreśla Energa, zaletą instalacji PV na wodzie, braną pod uwagę przez spółkę przy decyzji o tej inwestycji, jest  między innymi zwiększona – nawet o ok. 10 proc. – wydajność wytwarzania energii w porównaniu do naziemnych farm fotowoltaicznych. Ponadto, wskazuje się pozytywny wpływ przez potencjalnie zmniejszoną intensywność parowania wody ze zbiorników wodnych, jak również rozwoju glonów.

REKLAMA

Obecnie największa w  Europie elektrownia fotowoltaiczna w technologii „floating” powstaje w Holandii, na zbiorniku wodnym w Zwolle. Buduje ją niemiecki deweloper BayWa.

Na instalację złoży się 73 tys. modułów fotowoltaicznych, obsługiwanych przez 192 falowniki i 13 transformatorów. Moc całej farmy fotowoltaicznej wyniesie 27 MW.

W ciągu ostatniego półtora roku BayWa zrealizowała w Holandii trzy podobne instalacje w technologii „floating” o mocy 2,1 MW, 8,4 MW oraz 14,5 MW.  

REKLAMA

Największa na świecie instalacja typu „floating solar” znajduje się w Chinach. Jej moc wynosi 150 MW i jest zlokalizowana na zbiorniku powstałym w wyniku wyłączonej kopalni.

Całkowita moc elektryczna zainstalowana w elektrowniach Grupy Energa w 2019 roku wynosiła 1,35 GW, z czego 38 proc. (0,5 GW) stanowiły odnawialne źródła energii.

Koncern jest właścicielem odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 444 MW, w czym największy udział ma elektrownia wodna we Włocławku o mocy 160 MW i średniorocznej produkcji około 750 GWh. Poza tą elektrownią Enega posiada też 45 mniejszych hydroelektrowni.  

Energa eksploatuje dwie farmy fotowoltaiczne, w tym jedną z największych tego typu instalacji w Polsce. Elektrownia fotowoltaiczna Czernikowo we wsi Wygoda koło Torunia ma moc 3,77 MW. Druga elektrownia fotowoltaiczna należąca do Grupy Energa znajduje się w Gdańsku. Ma moc 1,63 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.