Znowu wyraźny wzrost mocy elektrowni fotowoltaicznych w Polsce

Znowu wyraźny wzrost mocy elektrowni fotowoltaicznych w Polsce
EDPR

W styczniu br. PSE odnotowało największy w historii miesięczny wzrost zainstalowanego potencjału elektrowni fotowoltaicznych w Polsce. W lutym nie było kolejnego rekordu, jednak dynamika inwestycji w fotowoltaikę w naszym kraju utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie.  

W pierwszym miesiącu 2020 roku całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych w naszym kraju, którą odnotowuje PSE, wzrosła aż o 172,9 MW i był to wynik nienotowany wcześniej w historii polskiego rynku PV.

W efekcie na koniec stycznia 2020 r. moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wzrosła do 1472,5 MW.

REKLAMA

Teraz PSE podaje, że według danych otrzymanych od operatorów systemów dystrybucyjnych, na koniec lutego moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wzrosła do 1596,5 GW, co oznacza, że w ubiegłym miesiącu wzrost zainstalowanego potencjału PV w zestawieniu krajowego operatora systemu elektroenergetycznego wzrosła o 124 MW.

W sumie w dwóch pierwszych miesiącach tego roku zainstalowany potencjał fotowoltaiki w Polsce zwiększył się o 296,9 MW.

REKLAMA

W ubiegłym roku w naszym kraju zainstalowano systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 830 MW.

Moc nowych elektrowni fotowoltaicznych w Polsce w zestawieniu publikowanym przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne w grudniu 2019 r. zwiększyła się o 113,9 MW. Miesiąc wcześniej odnotowany przez PSE wzrost wyniósł 86,7 MW.

Największy ubiegłoroczny wzrost zainstalowanych systemów PV w skali miesiąca PSE odnotowały lipcu – wyniósł 116,1 MW, co mogło wynikać z opóźnienia w raportowaniu danych za czerwiec, który był ostatnim miesiącem na uruchomienie farm fotowoltaicznych objętych wsparciem w wyniku aukcji z czerwca 2017 r.

Rok wcześniej, na koniec 2018 r. moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju wynosiła 471,4 MW, co oznaczało wzrost o 213,4 MW w porównaniu z końcem 2017 roku oraz o 302,9 MW w porównaniu z końcem roku 2016.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.