BNEF obniżył prognozę inwestycji w fotowoltaikę

BNEF obniżył prognozę inwestycji w fotowoltaikę
Suntech

Analitycy Bloomberg New Energy Finance zredukowali wcześniejszą prognozę jeśli chodzi tegoroczny wzrost zainstalowanego potencjału elektrowni fotowoltaicznych. Nowa prognoza jest jednak i tak powyżej łącznego potencjału fotowoltaiki, który powstał na świecie w ubiegłym roku. Natomiast największy producent modułów utrzymuje dla globalnego rynku PV wysoką prognozę jeśli chodzi o wzrost instalowanych mocy.

W związku ze spodziewanymi skutkami pandemii koronawirusa Bloomberg New Energy Finance zredukował prognozę tegorocznego wzrostu zainstalowanych mocy w globalnej fotowoltaice. Wcześniejsza prognoza mówiła o wzroście mocy w tym roku o 121 GW – 152 GW, natomiast po aktualizacji jest mowa o tegorocznym wzrośnie rzędu 108 GW – 143 GW.

Nawet jeśli globalny rynek fotowoltaiczny w 2020 roku wypracuje wynik na poziomie 108 GW, czyli w dolnej granicy prognozy BNEF, będzie to i tak lepszy rezultat niż osiągnięty w roku 2019.

REKLAMA

Według różnych prognoz w ubiegłym roku na całym świecie powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy około 100 GW.

Analitycy Bloomberg New Energy Finance zaznaczają, że o ile chińscy producenci sprzętu fotowoltaicznego są obecnie na różnym etapie przywracania wcześniejszych poziomów produkcji, które notowali przed wybuchem epidemii koronawirusa w Państwie Środka – to zdaniem BNEF sytuacja w Chinach z przełomu 2019 i 2020 r. może wpłynąć na okresowe braki w podaży ogniw czy modułów PV, a  ponadto pokazuje konieczność większej dywersyfikacji produkcji i lokowania elementów łańcucha dostaw w innych krajach Azji, w Europie i USA.

Chiny z pewnością pozostaną w tym roku największym rynkiem na świecie jeśli chodzi o nowe inwestycje w fotowoltaikę.

Chińskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej CPIA obniżyło ostatnio prognozę jeśli chodzi o tegoroczny wzrost mocy w PV w Chinach do 35-45 GW, co miało wynikać ze spodziewanych skutków spowolnienia w produkcji modułów czy falowników, ale także z przesunięcia o kilka miesięcy decyzji władz o objęciu wsparciem nowych inwestycji.

REKLAMA

Lider w produkcji modułów PV optymistą

Tymczasem największy na świecie producent modułów fotowoltaicznych, Jinko Solar, który w ubiegłym roku zrealizował dostawy na ponad 14 GW, utrzymuje prognozę inwestycji w globalnym sektorze PV w 2020 roku na 140 GW – 150 GW, co według Jinko oznaczałoby wzrost rok do roku o około 1/5.

Analitycy Jinko Solar zakładają, że w tym roku w Chinach powstaną elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy około 40-50 GW.

Największy producent modułów PV w swoim komentarzu odnotowuje przy tym pewne problemy z dostawami surowców i komponentów do jego fabryk, które mają skutkować przesunięciem zakontraktowanych dostaw modułów o mocy około 400-500 MW z pierwszego kwartału br. na drugi kwartał.

Jinko Solar założył wcześniej, że w tym roku sprzeda moduły fotowoltaiczne o mocy o kilka GW większej niż w roku 2019. Tegoroczna sprzedaż chińskiego producenta według wcześniejszych prognoz miałaby wynieść nawet około 20 GW i obecnie Jinko utrzymuje tę prognozę.

Inny czołowy producent modułów fotowoltaicznych, Canadian Solar, który posiada linie produkcyjne umożliwiające wytwarzanie w skali roku modułów o mocy około 13 GW i który produkuje 3/4 swoich modułów w Chinach, poinformował, że odnotował pewne opóźnienia w dostawach modułów, jednak obecnie ma już realizować zamówienia w terminach uzgodnionych z klientami.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.