Dwustronne panele fotowoltaiczne wyprodukują energię dla Amazona

Dwustronne panele fotowoltaiczne wyprodukują energię dla Amazona
Canadian Solar

Producent modułów fotowoltaicznych i deweloper projektów solarnych, Canadian Solar, zbuduje ogromną farmę PV, z której energia zasili operacje koncernu Amazon. Chiński producent w swoich projektach coraz wyraźniej stawia na dwustronne moduły fotowoltaiczne. Nie inaczej będzie tym razem.

Farma fotowoltaiczna, którą Canadian Solar zbuduje w australijskim stanie Nowa Południowa Walia, osiągnie moc 146 MWp (110 MW AC) i ma wejść w fazę operacyjną do 2021 roku.

W projekcie zostaną wykorzystane najnowsze dwustronne moduły fotowoltaiczne Canadian Solar serii BiKu.

REKLAMA

Tego rodzaju moduły fotowoltaiczne Canadian Solar wytwarza w wersji monokrystalicznej i polikrystalicznej. W wersji wykorzystującej 144 ogniwa monokrystaliczne ich nominalna moc wynosi 375-400 W, natomiast wersja polikrystaliczna z taką samą liczbą ogniw to moc rzędu 350-385 W.

Natomiast monokrystaliczne moduły BiKu w wersji złożonej ze 120 ogniw posiadają moc 310-335 W, a w wersji ze 120 ogniwami polikrystalicznymi moc modułów sięga 29—310 W.

Canadian Solar zapewnia, że aktywna tylna strona modułu umożliwia zwiększenie uzysków energii – przy wysokim współczynniku albedo – nawet o 30 proc.

Producent daje 12-letnią gwarancję produktową oraz 30-letnią gwarancję uzysku energii, który po takim czasie ma być o 20 proc. wyższy od uzysków gwarantowanych przy standardowych modułach po 25 latach.

REKLAMA

W przedstawionym przez Canadian Solar przykładzie dla farmy fotowoltaicznej zbudowanej na trackerach i modułach dwustronnych producent przekonuje, że możliwe jest – mimo wyższego kosztu inwestycji – osiągnięci o ponad 1/10 niższego kosztu produkcji energii (LCOE) niż przy wykorzystaniu tradycyjnej konstrukcji bazującej na modułach jednostronnych.

Wywodzący się z Chin producent modułów, a jednocześnie deweloper ogromnych projektów PV zaczął stosować w nich głównie moduły dwustronne. Ponadto  Canadian Solar informował ostatnio o zdobyciu ogromnego zamówienia na tego rodzaju moduły w wersji polikrystalicznej, łącznie na 1,2 GW, dla należącego do grupy paliwowej BP dewelopera projektów solarnych Lightsource.

Inwestycja realizowana przez Canadian Solar w Australii jest efektem umowy PPA zawartej z firmą Amazon, która w ostatnich dniach informowała o kilku innych umowach na odbiór zielonej energii z odnawialnych źródeł, które powstaną także w Europie i USA.

Chodzi o ogłoszone właśnie, kolejne umowy na zakup energii m.in. z farmy wiatrowej o mocy 122 MW, która powstanie w Västernorrland w Szwecji, a także z farmy fotowoltaicznej o mocy 50 MW mającej powstać w Hiszpanii, w regionie Saragossy. Obie inwestycje mają uzyskać status operacyjny w latach 2021-22.  

Cel Amazona to osiągnięcie 80-procentowego udziału zielonej energii w swoim miksie energetycznym do roku 2024 i 100 proc. do roku 2030, a następnie dojście do stanu zerowych emisji netto do roku 2040.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.