Ogromna dotacja z PARP dla producenta paneli fotowoltaicznych

Ogromna dotacja z PARP dla producenta paneli fotowoltaicznych
ML System

Producent paneli fotowoltaicznych i rozwiązań z zakresu fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami, ML System, otrzyma od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości dofinansowanie w wysokości 88,5 mln zł na rozwój projektu o nazwie Active Glass.

W pierwszej połowie przyszłego roku ML System planuje wdrożyć do masowej produkcji Quantum Glass – transparentną szybę zespoloną, generującą energię elektryczną. W kolejnych krokach w latach 2022-23 firma chce uruchomić produkcję szyb 2D Glass oraz Active Glass.

W rezultacie w 2024 roku łączna zdolność produkcji fotowoltaicznych szyb zespolonych opartych na technologii kropki kwantowej, zlokalizowanej w Zaczerniu pod Rzeszowem, ma wynosić 240 tys. m2 rocznie.

REKLAMA

– Przyznany grant ma fundamentalne znaczenie dla realizacji celów przedstawionych w niedawno ogłoszonej strategii. To znaczący krok w kierunku „nowej ery kwantowej” w ML System. Zgodnie z założeniami w 2024 r. chcemy osiągnąć 400 mln zł przychodów ze sprzedaży przy wzrośnie marży EBITDA – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

ML System zapewnia, że inwestycja w zwiększenie mocy produkcyjnych jest konieczna do zaspokojenia potrzeb rynkowego popytu na fotowoltaiczne szyby z powłoką kwantową. Ponadto, strategia „nowej ery kwantowej” odpowiada na potrzebę uniezależnienia się od azjatyckiego łańcucha dostaw. Wszystkie komponenty mają być wytwarzane w Europie, głównie w Polsce.

W lipcu 2020 r. spółka zawarła dwie strategiczne umowy o współpracy z globalnymi producentami szkła  Guardian Glass oraz Pilkington Automotive Poland.

W ramach kooperacji z Guardian Glass, jednym z globalnych liderów produkcji szkła budowlanego, produkty ML System z obszaru BIPV będą oferowane w sieci sprzedaży partnera na całym świecie, dzięki czemu spółka będzie mieć dostęp do największych projektów w Europie w zakresie dużych przeszkleń fasadowych.

REKLAMA

Umowa współpracy z Pilkington Automotive Poland, wiodącym dostawcą szyb do większości producentów samochodów, dotyczy projektu badawczego, zmierzającego do wdrożenia do masowej produkcji szyb samochodowych o nazwie „QDrive”, wykorzystujących technologię kropki kwantowej.

ML System w I półroczu 2020 r. wypracował 57,4 mln zł przychodów ze sprzedaży, 13,8 mln zł EBITDA oraz 8,1 mln zł zysku netto. Oznacza to wzrost rok do roku odpowiednio o 36 proc., 105 proc. oraz 275 proc.

W tym wyłącznie w I kwartale 2020 r. spółka wypracowała 19,7 mln zł przychodów ze sprzedaży, 4,2 mln zł EBITDA oraz 1,4 mln zł zysku netto. Oznaczało to wzrost rok do roku odpowiednio o 25,9 proc., 32,2 proc. oraz 50,1 proc.

W ubiegłym roku spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych wypracowała przychody na poziomie 93,4 mln zł w porównaniu do przychodów rzędu 123,3 mln zł za rok 2018. EBITDA firmy wyniosła 14 mln zł wobec 14,6 mln zł rok wcześniej, a zysk netto za 2019 rok sięgnął 3,5 mln zł w stosunku do zysku na poziomie 5,7 mln zł wypracowanego rok wcześniej.

ML System na koniec 2019 r. zatrudniał 183 osoby. Spółka dysponuje kilkunastoma patentami, a jej kolejne zgłoszenia patentowe czekają na rozpatrzenie. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych firmy z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym w Zaczerniu koło Rzeszowa wynosi 14,4 tys. m2.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.