Producent modułów PV chwali się pozycją lidera w USA

Producent modułów PV chwali się pozycją lidera w USA
Hanwha Q Cells

Jak wynika z rankingu sporządzonego przez firmę Wood Mackenzie, koreańska Hanwha Q Cells jest liderem jeśli chodzi o dostawy modułów na amerykański rynek fotowoltaiczny w segmencie domowych i komercyjnych instalacji PV.   

Według Wood Mackenzie, w drugim kwartale 2020 roku na amerykańskim rynku PV w segmencie domowych instalacji fotowoltaicznych największy udział wśród producentów modułów – na poziomie 26,4 proc. – miała koreańska Hanwha Q Cells.

W tym segmencie udział tej firmy odpowiadał łącznemu udziałowi trzech kolejnych producentów paneli PV, którzy zostali sklasyfikowani w rankingu sporządzonym przez Wood Mackenzie.

REKLAMA

Tym samym Hanwha Q Cells powiększyła swój udział w rynku w stosunku do wcześniejszego zestawienia z pierwszego kwartału 2020 roku o 6,4 pkt proc. i utrzymuje pozycję lidera w tym segmencie instalacji na amerykańskim rynku już od 8 kwartałów.

Koreańska firma utrzymała również pozycję lidera w obszarze mniejszych instalacji montowanych w firmach, w segmencie określanym przez Wood Mackenzie jako komercyjny. W tym przypadku jej udział był jednak niższy niż w przypadku segmentu gospodarstw domowych i wyniósł 13,3 proc.

Hanwha Q Cells nie informuje natomiast o udziale w rynku przemysłowych elektrowni fotowoltaicznych w USA. 

Wood Mackenzie policzył, że w drugim kwartale 2020 r. w USA powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 3,5 GW, co oznacza spadek o 6 proc. w stosunku do wcześniejszego kwartału. W tym za 71 proc. nowych mocy odpowiadał sektor dużych, przemysłowych farm PV, który okazał się odporny na problemy wynikające z epidemii koronawirusa. 

REKLAMA

Z tego powodu ucierpiał segment domowych instalacji, w którym łączna moc nowych systemów PV była niższa o 23 proc. w stosunku do wyniku z wcześniejszego kwartału. Moc instalacji w segmencie komercyjnym była niższa o 12 proc. kwartał do kwartału. 

Wood Mackenzie zakłada, że w całym 2020 roku w USA powstaną elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 18 GW, co byłoby wynikiem o 37 proc. lepszym od zanotowanego przez amerykański rynek PV w 2019 roku. Wcześniej z powodu epidemii analitycy amerykańskiej firmy zmniejszyli prognozę na ten rok o 6 proc. 

W komunikacie na temat udziału w rynku fotowoltaicznym w USA Hanwha Q Cells informuje, że do sukcesu przyczynia się oferta modułów fotowoltaicznych AC ze zintegrowanymi mikrofalownikami, które dostarcza amerykański Enphase.

W modułach serii Q.PEAK DUO BLK-G6+/AC, posiadających jednostkową moc 345 Wp i gwarancję produktową do 25 lat, wykorzystywane są mikrofalowniki Enphase IQ7. Tego rodzaju moduły są również objęte 25-letnią gwarancją na zachowanie 85 proc. początkowej efektywności.

Moduły ze zintegrowanymi mikrofalownikami są produkowane w fabryce koreańskiego koncernu, która znajduje się w stanie Georgia i która jest obecnie największą fabryką modułów PV w Stanach Zjednoczonych. Hanwha Q Cells może w niej wytwarzać w skali roku moduły o łącznej mocy 1,7 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.