Litwini pozyskali 22 mln euro na fotowoltaikę w Polsce

Litwini pozyskali 22 mln euro na fotowoltaikę w Polsce
Green Genius

Jeden z najaktywniejszych deweloperów farm fotowoltaicznych w naszym kraju, wywodzący się z Litwy Green Genius, zabezpieczył środki na realizację kolejnego portfela projektów. O ile wcześniej litewski deweloper skupiał się na projektach o jednostkowej mocy do 1 MW, o tyle tym razem jego kolejne inwestycje obejmą także projekty o większych mocach.

Green Genius to jeden z największych deweloperów na polskim rynku fotowoltaicznym, który od 2019 roku zrealizował w naszym kraju trzy pakiety farm PV o łącznej mocy 128,1 MW.

Wkrótce portfel farm fotowoltaicznych, które Litwini oddadzą do użytku w Polsce, znacznie się powiększy dzięki współpracy z bankiem Berenberg, który przyznał finansowanie na kolejne polskie inwestycje Green Genius.

REKLAMA

Green Genius i Berenberg rozpoczęły współpracę przy budowie części czwartego portfela farm fotowoltaicznych w Polsce należących do pochodzącego z Litwy dewelopera OZE.

Berenberg Green Energy Junior Debt Funds zapewni finansowanie w kwocie 22 mln euro, podczas gdy całkowity koszt inwestycji jest szacowany na 59 mln euro.

 

REKLAMA

Umowy PPA i system aukcyjny

Część portfela projektów fotowoltaicznych współfinansowana przez Berenberg składa się z kilkunastu farm o jednostkowej mocy 1 MW oraz większych instalacji o mocach 5 MW i 8 MW. Łączna moc wszystkich farm wyniesie 69 MW.

Wyprodukowana przez nie energia będzie sprzedawana na podstawie komercyjnych umów PPA zawartych na 10 i 4 lata, a także w aukcyjnym systemie wsparcia. Green Genius podkreśla, że pozwoli to na zabezpieczenie stabilnych cen sprzedaży energii.

Budowa farm fotowoltaicznych ma ruszyć wkrótce i zostaną one zenergetyzowane w 2023 roku. Jak szacuje litewska firma, do budowy wykorzystanych zostanie około 106 200 modułów fotowoltaicznych.

Wyprodukują one energię, która wystarczy na pokrycie zapotrzebowania około 24 200 gospodarstw domowych. Dzięki temu ograniczona zostanie emisja CO2 o blisko 49 490 ton, które zostałyby wyemitowane przy produkcji podobnego wolumenu energii w elektrowniach węglowych.

Wcześniej w tym roku Green Genius pozyskał finansowanie w wysokości 38,5 mln euro od Sequoia Investment Management Company Limited na rozwój projektów farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 66 MW, które Litwini mają zrealizować również w naszym kraju. Mają być gotowe na początku 2023 roku.  

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.