Kolejny patent spółki technologicznej. Tym razem na specjalny moduł PV

Kolejny patent spółki technologicznej. Tym razem na specjalny moduł PV
fot. ML System

Spółka ML System poinformowała, że Europejski Urząd Patentowy udzielił jej patentu na wynalazek o nazwie „Laminowany termoizolacyjny moduł fotowoltaiczny” (A laminated thermally insulating photovoltaic module). Ochrona patentowa według wstępnych założeń obowiązywać ma także w wybranych krajach poza Unią Europejską.

Patent udzielony spółce ML System przez Europejski Urząd Patentowy (EUP) ma numer 3203533 i został zgłoszony prawie siedem lat temu – 3 lutego 2016 roku. Informacja o decyzji EUP ma być opublikowana 4 stycznia 2023 roku i od tego dnia ochrona wynalazku zacznie obowiązywać.

ML System w procedurze o udzielenie patentu europejskiego wyznaczył jako obszary, na których ma obowiązywać ochrona patentowa, państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz: Szwajcarię, Islandię, Liechtenstein, Monako, Północną Macedonię, Serbię, San Marino i Turcję. Jednak w ciągu trzech miesięcy od publikacji patentu w biuletynie EUP spółka wybierze kraje, w których ochrona ma zostać utrzymana.

REKLAMA

Termoizolacyjny moduł fotowoltaiczny

Patent, który otrzymał pozytywną decyzję EUP, obejmuje laminowany termoizolacyjny moduł fotowoltaiczny.

Jak informuje spółka, jest to „warstwowy moduł fotowoltaiczny zawierający okładzinę zewnętrzną, którą stanowi panel fotowoltaiczny utworzony z dwóch tafli szklanych z przylegającymi do nich foliami elektroizolacyjnymi, pomiędzy którymi umieszczony jest układ ogniw fotowoltaicznych połączonych ze sobą elektrycznie”. Panel wyposażony jest w przyłącza i przewody fotoelektryczne, przy czym elementy te są zlaminowane ze sobą za pomocą folii, tworząc monolit panelu, do którego wewnętrznej tafli szklanej przylega płytowy rdzeń z pianki izolacyjnej, osłonięty jego okładziną tylną.

Według opisu technologii jej istota polega na tym, że panel fotowoltaiczny modułu ma przednią taflę szklaną i dolną taflę szklaną wykonane ze szkła hartowanego chemicznie o grubości 0,5–1,8 mm i obie te tafle są zlaminowane wraz z układem ogniw fotowoltaicznych za pomocą folii enkapsulacyjnych, natomiast płytowy rdzeń modułu wykonany jest z prężnej pianki termoizolacyjnej o wysokiej adhezji do powierzchni łączonych z nim trwale elementów. Przylegająca do niego okładzina tylna wykonana jest z blachy aluminiowej anodowanej o grubości 0,4–0,6 mm.

Autorskie technologie ML System

REKLAMA

ML System to wyspecjalizowana spółka technologiczna, która rozwija innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV) i systematycznie ogłasza objęcie ochroną patentową jej autorskich technologii.

Pod koniec 2020 roku Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej udzielił spółce patentu na wynalazek pt. „Sposób wytwarzania płyty szklanej świetlnej emitującej fale elektromagnetyczne i płyta szklana wytwarzana tym sposobem”. Jak informował ML System, płyta znajdzie zastosowanie w przestrzeni użyteczności publicznej w postaci elementów dekoracyjnych, zwłaszcza balustrad, tablic informacyjnych, elementów oświetleniowych i oszklenia z widocznymi krawędziami.

Rok wcześniej, w grudniu 2019 roku, Europejski Urząd Patentowy udzielił firmie ML System patentu na sposób mocowania lameli modułu fotowoltaicznego z wykorzystaniem ultracienkiego szkła.

Z kolei w grudniu 2018 roku spółka technologiczna otrzymała patent na wynalazek pod nazwą „Enkapsulant warstw aktywnych w ogniwach fotowoltaicznych III generacji”. Jak zapewniała, technologia ta może być wykorzystywana we wszystkich ogniwach z grupy tzw. ogniw fotowoltaicznych trzeciej generacji, do których należą ogniwa perowskitowe, barwnikowe i wdrażane przez firmę ogniwa na bazie powłok z kropek kwantowych. Istotą innowacji jest szczelne zamknięcie ogniw trzeciej generacji w laminacie szyb i odizolowanie ich od czynników zewnętrznych.

ML System od 2018 roku notowany jest na rynku głównym GPW. W 2021 roku osiągnął 189 mln zł skonsolidowanych przychodów.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.