Farmy fotowoltaiczne o mocy 90 MW w portfelu inwestycyjnym Novavis

Farmy fotowoltaiczne o mocy 90 MW w portfelu inwestycyjnym Novavis
CarbonNYC, flickr cc

Novavis SA, spółka notowana na rynku NewConnect, zajmująca się działalnością inwestycyjną i handlową w sektorze odnawialnych źródeł energii, informuje w swoich ostatnich komunikatach o zwiększonej aktywności w obszarze dużych inwestycji elektrowni fotowoltaicznych – informuje spółka w komunikacie. 

Komunikat Novavis SA:

Novavis SA zaangażowana jest obecnie w dwa duże projekty o łącznej mocy około 90 MW. Inwestycje zlokalizowane będą między innymi w województwie śląskim na obszarze pokopalnianych hałd niedziałającej Elektrowni Halemba w rejonie Rudy Śląskiej. Lokalizacja tak dużej inwestycji nie jest przypadkowa, gdyż obszar ten wymaga rekultywacji i przeznaczony jest na innowacyjne przedsięwzięcia i proekologiczne inwestycje. Dodatkowym atutem inwestycji jest możliwość bezproblemowego podłączenia do sieci energetycznej instalacji o dużej mocy wytwórczej.

REKLAMA
REKLAMA

Firma przygotowuje cały proces inwestycyjny oraz nie wyklucza realizacji przedsięwzięcia jako generalny wykonawca. Tak duży projekt w skali kraju wymaga wparcia instytucji regionalnych, do których spółka zamierza zwrócić się z prośbą o zakwalifikowanie go do programów strategicznych województwa. Projekt ma znaczenie ponadregionalne i wpisuje się w politykę Komisji Europejskiej, która zaleca promowanie i wdrażanie rozwiązań proekologicznych w Państwach Członkowskich, w tym ograniczanie emisji dwutlenku węgla i przeciwdziałanie skutkom zmian klimatycznych. Niewątpliwym atutem projektu będzie uzupełnienie dotychczasowych priorytetów związanych z dywersyfikacją wytwarzania energii, co ma kolosalne znaczenie w obecnej sytuacji geopolitycznej.

Jak odnotowuje Spółka, coraz większą popularnością wśród polskiego społeczeństwa cieszą się odnawialne źródła energii. Nie bez znaczenia jest fakt, iż region Śląska zmienia swoje oblicze po dekadach kojarzenia go wyłącznie z przemysłem węglowym i pojawia się coraz więcej inwestycji w obszarze innowacyjnej słonecznej energetyki.

Zarząd Novavis SA twierdzi, iż w perspektywie kilku lat Polska skutecznie wdroży dyrektywy Unijne w tym obszarze gospodarki i dołączy do krajów-liderów, gdzie powszechnie stosowane są rozwiązania z energią odnawialną. – Wkrótce na terenach zdegradowanych przez przemysł pojawią się niezakłócające krajobrazu, przyjazne środowisku farmy fotowoltaiczne oraz panele PV na dachach domów, skutecznie zaspakajające coraz większe zapotrzebowanie na energię w strefach przemysłowych jak i spełniające prosumenckie oczekiwania. Co ważne, w żaden sposób nie powodują one zagrożenia dla człowieka ani zwierząt – podsumował Wojciech Żak, Prezes Zarządu.

Komunikat Novavis