W Polskiej Wsi powstaje farma fotowoltaiczna o mocy 500 kW

W Polskiej Wsi powstaje farma fotowoltaiczna o mocy 500 kW
Activ Solar press

W położonej w województwie warmińsko-mazurskiej Polskiej Wsi (gmina Mrągowo) rozpoczęła się budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 500 kW. Inwestorem jest miejscowy Zakład Wodociągów i Kanalizacji. 

Za realizację naziemnej farmy fotowoltaicznej o mocy 500 kW w Polskiej Wsi odpowiada firma BP Mediatech Construction z Radomska, która farmę PV buduje we współpracy z czeską firmą Solartec.

Jak poinformował portal gramwzielone.pl przedstawiciel BP Mediatech Construction, system fotowoltaiczny w Polskiej Wsi będzie się składać z 2000 sztuk paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 500 kWp podłączonych do 25 falowników. 

REKLAMA

Prąd produkowany na farmie fotowoltaicznej w Polskiej Wsi ma być w całości odsprzedawany do sieci. Zgodnie z warunkami przetargu instalacja fotowoltaiczna w Polskiej Wsi ma wyprodukować w kolejnych latach nie mniej energii niż: 

REKLAMA

– w 2014 r. – nie mniej niż 94 MWh
– w 2015 r. – nie mniej niż 465 MWh
– w 2016 r. – nie mniej niż 461 MWh
– w 2017 r. – nie mniej niż 456 MWh
– w 2018 r. – nie mniej niż 451 MWh
– w 2019 r. – nie mniej niż 446 MWh

Inwestor – Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. z Mrągowa – na budowę farmy fotowoltaicznej w Polskie Wsi pozyskał unijną dotację. Inwestycja jest współfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 – 2013.

Współwykonawca farmy fotowoltaicznej w Polskiej Wsi – czeski Solartec – odpowiada też za realizację innej farmy fotowoltaicznej, która powstaje na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Chodzi o farmę PV, która powstanie na podolsztyńskim lotnisku Gryźliny i której moc wyniesie 1 MW. Kontrakt dla czeskiej firmy obejmujący zaprojektowanie i wykonanie farmy fotowoltaicznej w Gryźlinach wynosi 5,9 mln zł.

W czerwcu br. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, który pełni rolę instytucji pośredniczącej w wydatkowaniu środków z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, opublikował listę beneficjentów unijnych dotacji w konkursie na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych. Jakie projekty się na niej znalazły i jaka jest ich wartość? Więcej w artykule: Kto dostanie dotacje na fotowoltaikę w woj. warmińsko-mazurskim?

gramwzielone.pl