Duży wzrost przychodów polskiego producenta modułów PV

Duży wzrost przychodów polskiego producenta modułów PV
ML System

Specjalizująca się w produkcji modułów fotowoltaicznych i rozwiązań dla fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami spółka ML System podała wyniki finansowe za rok 2022. Firma zanotowała wyraźny wzrost sprzedaży.

Grupa ML System w 2022 roku wypracowała 281,7 mln zł przychodów ze sprzedaży, co oznacza wzrost rok do roku (r/r) o 49,2 proc. Skonsolidowany zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 37 mln zł i jest to wzrost o 39,1 proc. r/r. W analizowanym okresie wynik EBITDA wzrósł r/r o 49,6 proc. – do 36,5 mln zł.

W komentarzu do nowego raportu finansowego prezes ML System Dawid Cycoń podkreśla, że kierowanej przez niego spółce udaje się systematycznie zwiększać sprzedaż bardziej specjalistycznych rozwiązań, którą charakteryzuje wyższa marża.

REKLAMA

– W 2022 roku osiągnęliśmy rekordowy poziom przychodów ze sprzedaży w kwocie 281,7 mln zł, co oznacza 49,2-proc. wzrost w ujęciu rok do roku, potwierdzając naszą zdolność do realizowania celów strategicznych. Historycznie wysokie wartości osiągnęliśmy także na poziomie zysku brutto ze sprzedaży, jak i EBITDA – podkreśla Dawid Cycoń.

– Systematycznie zwiększamy udział wysokomarżowych produktów, w tym w szczególności produktów Nowej Ery Kwantowej, w naszej strukturze sprzedażowej, dążąc równocześnie do poprawy rentowności działalności – mówi prezes ML System.

Niższy zysk

W 2022 roku w konsekwencji wzrostu przede wszystkim kosztów amortyzacji o 9,5 mln zł oraz kosztów finansowych o 5,1 mln zł skonsolidowany zysk netto wyniósł 0,2 mln zł i był niższy o 1,5 mln zł w porównaniu z 2021 rokiem.

 Nie można w tym kontekście zapominać o fakcie, że wciąż jesteśmy w intensywnym procesie inwestycyjnym, ukierunkowanym na optymalne wykorzystanie pojawiających się szans rynkowychRealizacja strategii Nowej Ery Kwantowej przebiega zgodnie z harmonogramem – na bieżący rok zaplanowaliśmy uruchomienie linii produkcyjnej szyb Active Glass oraz zakończenie budowy nowej hali produkcyjnej o powierzchni prawie 20 000 m2 – tłumaczy Dawid Cycoń.

W 2022 roku roku spółka umocniła pozycję w segmencie fotowoltaiki klasycznej dla energetyki zawodowej i MŚP. Perspektywy dla tego rynku pozostają sprzyjające przedsiębiorcy i jednostki publiczne poszukują przestrzeni do obniżki kosztów zużycia energii, inwestując w OZE.

REKLAMA

– Konsekwentnie umacniamy naszą pozycję za granicą. W dotychczasowej historii sprzedaliśmy produkty do odbiorców z 26 krajów. W 2022 roku przychody ze sprzedaży eksportowej wyniosły 11,8 mln zł, co oznacza wzrost rok do roku o 66 proc. – podkreśla prezes spółki.

Nowe prawo napędzi wzrost ML System

ML System upatruje szans rozwojowych w nowym prawie Unii Europejskiej, które zwiększa wymogi w zakresie wykorzystania energii odnawialnej w budynkach.

Nowe możliwości otwiera przed spółką przyjęty w połowie marca 2023 roku przez Parlament Europejski projekt przepisów, które pozwolą przyspieszyć tempo renowacji budynków, zmniejszyć zużycie energii i obniżyć emisję gazów cieplarnianych.

Zgodnie z tym projektem od 2026 roku wszystkie nowe budynki zajmowane, eksploatowane lub będące własnością władz publicznych, a od 2028 roku także wszystkie nowe budynki prywatne będą musiały być zeroemisyjne oraz wyposażone w technologie słoneczne. ML System oczekuje, że nowe regulacje upowszechnią zastosowanie technologii BIPV, a zapotrzebowanie na oferowane przez firmę produkty stanie się masowe.

Transformacja energetyczna nie może opierać się jedynie na inwestycjach w farmy fotowoltaiczne i wiatrowe, ale powinna w znaczącym stopniu uwzględniać możliwości, jakie oferują rozwiązania BIPV. W rezultacie są one zdecydowanie tańsze niż wielkoskalowe instalacje wiatrowe i solarne, ponieważ z jednej strony wyłącznie zastępują tradycyjne materiały budowlane i nie generują dodatkowych, istotnych kosztów związanych z rozbudową sieci energetycznych i utrzymaniem mocy rezerwowych, a z drugiej strony pełnią aktywną rolę, generując pożądaną energię odnawialną – ocenia prezes ML System.

Instalacje BIPV nie powodują degradacji przestrzeni urbanistycznej ani krajobrazu naturalnego. Jest to najtańsza technologia OZE posiadająca największe perspektywy wzrostu w krótkim okresie. Cieszy nas fakt, że europejscy decydenci dostrzegli ten aspekt. Trudno aktualnie znaleźć w Europie firmę taką jak ML System – tak dobrze dostosowaną do nowej rzeczywistości nie tylko technologicznie i produkcyjnie, ale także w zakresie wymaganych przepisami norm i dokumentów dopuszczających do stosowania w budownictwie – podsumowuje Dawid Cycoń.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.