REKLAMA
 
REKLAMA

Dofinansowanie dla PGE na farmy fotowoltaiczne

Dofinansowanie dla PGE na farmy fotowoltaiczne
Fot. Pixabay - Kev

PGE Energia Odnawialna otrzyma od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) dofinansowanie na budowę elektrowni fotowoltaicznej.

Projekt PGE Energii Odnawialnej zakłada budowę farmy fotowoltaicznej wraz z niezbędną infrastrukturą, która obejmie inwertery, stacje transformatorowe i wewnętrzne linie kablowe. Teren farmy fotowoltaicznej zostanie ogrodzony i wyposażony w system monitoringu, a wyposażenie farmy – uzupełnione o system zdalnej kontroli i sterowania oparty na sieciach teleinformatycznych.

Inwestycja powstanie na terenie gminy Szprotawa w województwie lubuskim. Całkowity koszt przedsięwzięcia opiewa na 22,2 mln zł, a kwota udzielonego finansowania z programu Energia Plus wynosi 18,9 mln zł.

REKLAMA

3 GW mocy w instalacjach fotowoltaicznych

Jednym z elementów planu inwestycyjnego PGE jest „Program rozwoju fotowoltaiki”, który zakłada stworzenie do 2030 r. instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy około 3 GW. Spółka PGE Energia Odnawialna zabezpieczyła na cele inwestycyjne około 3000 ha gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o mocy ponad 2 GW.

Pod koniec września zakończy się budowa farm fotowoltaicznych Gutki i Gutki 2 w województwie podlaskim, realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Na ukończeniu są także farmy fotowoltaiczne Zawidów 1 i Zawidów 2 na Dolnym Śląsku, budowane przy wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.

REKLAMA

PGE Energia Odnawialna niedawno zakończyła prace budowlane na 19 farmach fotowoltaicznych o mocy do 1 MW. Nowe instalacje słoneczne o mocy do 1 MW znajdują się w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, lubelskim i mazowieckim.

Cały czas trwa budowa PV Jeziórko, obecnie największego projekt fotowoltaicznego Grupy PGE. Budowa jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych ruszyła w grudniu 2022 r. Projekt zakłada, że do końca 2023 r. powstanie instalacja o mocy 100 MW, która wyprodukuje rocznie około 107 GWh energii elektrycznej. W drugim etapie farma fotowoltaiczna PV Jeziórko zostanie rozbudowana do 153 MW.

Dofinansowanie z Energii Plus

Inwestycja PGE Energia Odnawialna wpłynie na osiągnięcie celów programu priorytetowego NFOŚiGW „Energia Plus” w zakresie zmniejszenia negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko, w tym poprawy jakości powietrza, głównie poprzez zwiększenie udziału energii elektrycznej wyprodukowanej z OZE. Cele te mają być zrealizowane poprzez zmniejszenie emisji CO2 o 6015,25 Mg/rok oraz wytworzenie 8074,16 MWh/rok energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 20 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 24 farmy fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2427,7 MW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Fajne dofinansowanie 90 procent kosztów, a dla Kowalskiego 20-30 procent.

90% dofinansowania dla dużego przedsiębiorcy? gdzie reguły pomocy publicznej ?

Dostali takie dofinansowanie bo są oczkiem w głowie a Wy jesteście solą w oku !

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA