REKLAMA
 
REKLAMA

Polski Holding Nieruchomości chce budować farmy fotowoltaiczne

Polski Holding Nieruchomości chce budować farmy fotowoltaiczne
Fot. Pixabay - Sebastian Ganso

Jeden z największych w Polsce podmiotów w sektorze nieruchomości komercyjnych zamierza uruchomić wkrótce nową linię biznesową – segment wielkoskalowej fotowoltaiki. Zieloną energię wytworzoną na farmach fotowoltaicznych i w instalacjach hybrydowych wykorzysta na własne potrzeby energetyczne. 

Pierwsza farma fotowoltaiczna Polskiego Holdingu Nieruchomości (PHN) powstaje w Wielkopolsce, przy miejscowości Owińska w gminie Czerwonak. Farma PV Czerwonak ma osiągnąć moc zainstalowaną około 28 MW; zajmie obszar 30 ha. Prace przygotowawcze do tej inwestycji, które rozpoczęły się ponad rok temu, są już na zaawansowanym etapie. PHN uzyskał już warunki przyłączenia planowanej instalacji OZE do sieci elektroenergetycznej.

Zgodnie ze strategią ESG

Produkcja energii z własnych odnawialnych źródeł energii ma być jedną z podstaw przyszłej strategii ESG Grupy PHN. Planowane inwestycje przyczynią się do obniżenia kosztów zakupu energii, jednocześnie umożliwiając redukcję emisji aktywów PHN.

REKLAMA

Grupa PHN posiada nieruchomości pod projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy około 60 MW. Jak mówi Piotr Przednowek, członek zarządu ds. rozwoju PHN, równolegle do prac nad inwestycją w Wielkopolsce trwają prace nad projektami kolejnych farm fotowoltaicznych. Przynajmniej jedna z nich będzie pracować w układzie hybrydowym z magazynem energii. Uruchomienie instalacji hybrydowych, wykorzystujących nie tylko energię słońca i wiatru, ale także rozwiązania magazynowania energii, pozwoli na optymalne wykorzystanie mocy przyłączeniowych przy większej produkcji energii odnawialnej.

Marcin Mazurek, prezes zarządu PHN, tłumaczy, że inwestycje w OZE przyczynią się do zwiększenia udziału zielonej energii w krajowym miksie energetycznym i ograniczenia zużycia paliw kopalnych. To pomoże klientom PHN spełnić kryteria ESG.

REKLAMA

Produkowana zielona energia powinna pokryć większość naszego zapotrzebowania, co znacząco obniży ślad węglowy, a zwłaszcza nasze koszty operacyjne w związku z rosnącymi cenami energii. Inwestycję planujemy zrealizować ze środków własnych i w oparciu o finansowanie dłużne. Dzięki temu, że PV Czerwonak i kolejne nasze farmy zostaną zbudowane na gruntach własnych, niższe będą nakłady inwestycyjne oraz koszty utrzymania tych instalacji niż w przypadku konkurencyjnych projektów. Pozwoli to na wypracowanie wyższych stóp zwrotu i ewentualną komercjalizację części inwestycji – powiedział Marcin Mazurek, prezes zarządu PHN.

30 GWh energii rocznie

Przewidywana roczna produkcja energii z pierwszej farmy fotowoltaicznej w portfelu PHN ma sięgnąć 30 GWh. Pozyskanie takiej ilości zielonej energii pozwoli rocznie zapobiec emisji około 24,4 tys. ton dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery.

Polski Holding Nieruchomości jest jednym z największych w Polsce podmiotów w sektorze nieruchomości komercyjnych pod względem wartości portfela. Obejmuje on ponad 150 aktywów nieruchomościowych o wartości rynkowej około 3,6 mld zł.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA