REKLAMA
 
REKLAMA

W Lubuskiem powstaną dwie duże farmy fotowoltaiczne

W Lubuskiem powstaną dwie duże farmy fotowoltaiczne
fot. PAD RES

W województwie lubuskim powstaną dwie duże farmy fotowoltaiczne. W portfelu dewelopera znalazły się w wyniku niedawnej akwizycji. 

O swoich nowych inwestycjach fotowoltaicznych poinformowała spółka PAD RES należąca do Griffin Capital Partners, Kajima Europe i Mariusza Adamczewskiego. Zbuduje ona dwie farmy fotowoltaiczne, których łączna moc wyniesie 95 MW. Jedna z instalacji powstanie w okolicach miejscowości Stary Dworek w gminie Bledzew, druga – w Rakowie w gminie Świebodzin.

Oba projekty PAD RES przejął w marcu br. Pierwszy projekt zlokalizowany koło Starego Dworku przygotowywany był przez spółkę Westsonne, drugi natomiast – realizowany w Rakowie – przez lokalnego dewelopera Frankiewicz Energy Farma PV we współpracy z PAD RES.

REKLAMA

Ponad 140 ha pod panelami

Zaplanowana w gminie Bledzew farma PV zajmie powierzchnię około 70 ha. Jej moc zainstalowana wyniesie 60 MW, z kolei moc przyłączeniowa wynieść ma 45 MW. Budowa projektu jest planowana na przełomie 2025 i 2026 r.

Drugi projekt, planowany w gminie Świebodzin, zakłada budowę farmy fotowoltaicznej na terenie do 75 ha. Jej moc zainstalowana wyniesie 65 MW, a moc przyłączeniowa została określona na 50 MW. Budowa instalacji ruszyć ma na początku 2026 r.

Obie farmy fotowoltaiczne według planów zostaną oddane do użytkowania w roku 2027. Farmy mają produkować energię odpowiadającą zapotrzebowaniu około 50 tys. gospodarstw domowych.

REKLAMA

Wielkoskalowe inwestycje PAD RES

PAD RES jest polskim deweloperem specjalizującym się w projektach OZE. W 2021 r. 72 proc. udziałów w firmie przejęła spółka joint venture utworzona przez Kajima Europe, inwestora z europejskiego rynku nieruchomości, oraz Griffin Real Estate, polską firmę inwestycyjną typu private equity.

Deweloper zarządza swoimi inwestycjami od podstaw do etapu gotowości do budowy lub gotowości do eksploatacji. Obecnie łączna zabezpieczona moc przyłączeniowa projektów PAD RES wynosi około 800 MW. Niedawno firma informowała o planach budowy wspólnie z Electrum dwóch wielkoskalowych farm fotowoltaicznych w województwie zachodniopomorskim. Łączna moc kompleksu PV Stargard wyniesie 130,4 MW.

PAD RES współpracuje także  z Electrum przy budowie dwóch dużych farm PV w województwie pomorskim. Realizacja tego projektu rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku. Farmy fotowoltaiczne powstaną w okolicach Sztumu i Mikołajek Pomorskich, a ich łączna moc zainstalowana wyniesie 117,1 MW.

Przedstawiciel PAD RES niedawno na naszych łamach wyliczał, ile czasu zajmują teraz w Polsce procedury uzyskiwania pozwoleń i w jaki sposób sytuację mogą poprawić planowane tzw. obszary przyspieszonego rozwoju OZE. Więcej na ten temat w artykule: Tyle zajmuje przygotowanie projektu OZE w Polsce.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Powinni zakazać montażu farm fotowoltaicznych bezpośrednio na gruntach. Ile to się pola marnuje! Panele powinny być tylko na dachu! Ale nie dadzą przecież zarobić prostym ludziom bo lobby dorwało się do żyły złota. Zlikwidowali ludziom upusty a jeszcze pewnie coś utrudnią. Prawda jest taka że w słoneczne dni za dużo jest energii i nie mają już co z tym zrobić… Ekologom to jakoś nie przeszkadza że tyle gruntów ulega degradacji? Bo są na pasku lobbystów. Problemem są duże farmy nie mali prosumenci. Np. jedna farma o mocy 100MW jest równoważna 10tys. małych prosumentów licząc po 10kW.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA