Chersoń na Ukrainie: powstaną farmy PV o mocy 250 MW

Chersoń na Ukrainie: powstaną farmy PV o mocy 250 MW
Fot. Activ Solar

Władze obwodu chersońskiego zapowiedziały, że w położonym na południu Ukrainy regionie powstaną w tym roku farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy około 250 MW.

Jednym z projektów fotowoltaicznych, które powstaną w obwodzie chersońskim, będzie zapowiedziana przez władze tego regionu budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 35 MW, która powstanie w pobliżu miasta Aleszki.

Inwestycje planowane w regionie chersońskim wpisują się w trend obserwowany na całym ukraińskim rynku fotowoltaicznym.

REKLAMA

Ukraińska agencja rządowa SAEE podała, że w ubiegłym roku na Ukrainie powstały elektrownie fotowoltaiczne o mocy 99,1 MW. To niemal 10-krotnie lepszy wynik niż osiągnięty w 2015 r. Na koniec ubiegłego roku potencjał fotowoltaiki na Ukrainie miał wzrosnąć do 530,8 MW (nie uwzględniając liczonego w setkach MW potencjału farm słonecznych na Krymie).

REKLAMA

Notowany ostatnio dynamiczny rozwój ukraińskiego sektora fotowoltaicznego to efekt atrakcyjnych stawek za sprzedaż energii, które oferują inwestorom ukraińskie władze.

Obowiązująca dla projektów, które zostaną uruchomione do końca br., taryfa za sprzedaż energii wynosi 0,1599 EUR/kWh, a dla projektów oddanych do użytku w latach 2017-19 wyniesie 0,1502 EUR/kWh.

Ukraiński rynek przyciąga oprócz rodzimych deweloperów również znane na globalnym rynku firmy. Jedną z nich jest wywodzący się z Norwegii Scatec Solar, który zapowiedział wybudowanie w tym kraju dwóch farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 60 MW. Na razie jednak nie podano, gdzie mają one powstać.

Ukraina planuje też zagospodarowanie farmami fotowoltaicznymi terenów dotkniętych katastrofą elektrowni jądrowej Czarnobyla. Kijów chce, aby powstały tam elektrownie PV o łącznej mocy 1 GW, a pierwsi inwestorzy – głównie z Chin – rozpoczynają już przygotowania do realizacji swoich projektów.

red. gramwzielone.pl