BayWa sprzedaje największą w UE niesubsydiowaną elektrownię PV

BayWa sprzedaje największą w UE niesubsydiowaną elektrownię PV
Fot. BayWa

Hiszpański rynek fotowoltaiki powstającej bez rządowych gwarancji i subsydiów rozkręca się na dobre. Świadczy o tym kolejna transakcja dotycząca ogromnej farmy PV, w przypadku której energia będzie sprzedawana wyłącznie na warunkach rynkowych.

Tuż przed końcem 2018 r. niemiecki deweloper odnawialnych źródeł energii BayWa r.e. renewable energy GmbH ogłosił zakończenie budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 175 MW, która powstała na południu Hiszpanii, 25 km na południe od Sewilli, na terenie około 265 hektarów.

W trakcie konstrukcji codziennie instalowano około 10 tys. modułów fotowoltaicznych. Ich łączna liczba sięga około 500 tys.

REKLAMA

To największa jako dotąd europejska inwestycja w fotowoltaikę, którą zrealizowano bez jakichkolwiek dopłat czy rządowych gwarancji sprzedaży energii (w trakcie realizacji w Hiszpanii są jednak już dużo większe, niesubsydiowane elektrownie PV).

Szacowany przez BayWa uzysk energii z tej farmy fotowoltaicznej to 300 GWh w skali roku. Tyle wystarczyłoby do zasilenia w energię około 93 tys. hiszpańskich gospodarstw domowych.

Energia będzie sprzedawana na podstawie zawartej na 15 lat umowy PPA. Kupi ją norweski koncern energetyczny Statkraft.

REKLAMA

Nowym właścicielem farmy fotowoltaicznej koło Sewilii będzie fundusz MAEG utworzony przez niemieckie firmy ubezpieczeniowe Munich Re i Ergo.

Wcześniej, w latach 2014-15, MAEG przejmował już inne elektrownie fotowoltaiczne od BayWa, które powstały w Wielkiej Brytanii.  

BayWa zapowiada budowę na południu Europy kolejnych niesubsydiowanych elektrowni fotowoltaicznych.

Niemiecka firma ma już na koncie postawienie elektrowni PV o łącznej mocy ok. 2 GW, a obecnie nadzoruje dla swoich klientów w ramach usług O&M pracę systemów o łącznej mocy ponad 5 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.