List do KE przeciwko cłom na chińskie panele PV. Zobacz listę sygnatariuszy

List do KE przeciwko cłom na chińskie panele PV. Zobacz listę sygnatariuszy
Fabryka paneli fotowoltaicznych Q-Cells, foto: Q-Cells press
{więcej}Komisja Europejska otrzymała list, pod którym zebrano ponad 1000 podpisów firm z europejskiego przemysłu fotowoltaicznego sprzeciwiających się nałożeniu ceł na import chińskich paneli fotowoltaicznych do Unii Europejskiej. 

List to inicjatywa grupy o nazwie Alliance for Affordable Solar Energy (AFASE) zrzeszającej przeciwników ceł. Wśród sygnatariuszy listu dominują firmy niemieckie. Nie znajdziemy na niej natomiast firm z Polski. 


Zamieszanie wokół potencjalnych ceł na import chińskich paneli spotęgowały ostatnio informacje o bankructwie Suntech – czołowego chińskiego producenta paneli PV, a także o wycofaniu się z ich produkcji przez Bosha – kolejną niemiecką firmę, która znika z rynku fotowoltaicznego. 

Europejska branża solarna jest mocno podzielona wobec kwestii nałożenia ceł. Z jednej strony producenci paneli PV zrzeszeni w grupie EU ProSun, która złożyła wniosek do Brukseli w sprawie wszczęcia dochodzenia antydumpingowego, domagają się ograniczenia importu chińskich paneli, argumentując, że ich ceny są sztucznie zaniżane dzięki subsydiowaniu ich produkcji przez chińskie władze. 

REKLAMA
REKLAMA

Możliwość nałożenia ceł na chińskie panele fotowoltaiczne w części branży PV w Europie wywołuje jednak także sprzeciw. Reprezentantem tej grupy jest AFASE. Przeciwnicy ceł wskazują, że ich nałożenie spowoduje wzrost cen instalacji fotowoltaicznych i zmniejszy ich konkurencyjność jako alternatywy w produkcji energii. 

Według jednego z ostatnich badań przeprowadzonych przez niemiecką firmę Europressedienst w grupie 532 europejskich firm instalacyjnych, 65% respondentów opowiedziało się za nałożeniem ceł, a tylko 18% było przeciwko. Z kolei raport przygotowany przez AFASE w lutym br. wskazuje, że nałożenie ceł przełoży się na utratę ok. 242 tys. miejsc pracy w europejskim sektorze PV. 

Pierwsze decyzje dotyczące dochodzenia w sprawie ceł na import chińskich paneli PV do Unii Europejskiej mogą zapaść już na początku czerwca. Komisja Europejska może wówczas wprowadzić tymczasowe cła, którymi zostałyby objęte panele przywiezione do UE od początku marca br. 

Zobacz list otwarty AFASE do Komisji Europejskiej w sprawie ceł na chińskie panele PV, a także listę firm -sygnatariuszy listu, sprzeciwiających się nałożeniu ceł [PDF].
gramwzielone.pl