Chińczycy dalej dominują na rynku producentów paneli PV. Dane za I kw. 2013 r.

Chińczycy dalej dominują na rynku producentów paneli PV. Dane za I kw. 2013 r.
foto: Suntech press

{więcej}Firma konsultingowa NPD Solarbuzz opublikowała ranking czołowych producentów paneli fotowoltaicznych za I kwartał 2013 r. 

Jak wynika z danych NPD Solarbuzz, w ubiegłym kwartale udział pierwszej „20” czołowych producentów paneli fotowoltaicznych w sprzedaży na globalnym rynku wyniósł 70% w porównaniu do 58% w analogicznym okresie I kw. 2012 r., co pokazuje rosnącą koncentrację rynku producentów paneli fotowoltaicznych. 

REKLAMA

NPD Solarbuzz podkreśla, że mimo pewnej stagnacji, która jest zauważalna na globalnym rynku PV, czołowi chińscy producenci kontynuują agresywną kampanię marketingową na najważniejszych rynkach fotowoltaicznych. Aktywni są zwłaszcza: Yingli Green, Trina Solar czy Jinko Solar. Yingli Green to lider globalnego rynku producentów paneli fotowoltaicznych pod względem sprzedaży za 2012 r. W sumie udział chińskich firm z pierwszej „10” producentów paneli fotowoltaicznych w 2012 roku w globalnej sprzedaży paneli PV wyniósł w 41%. 

REKLAMA

NPD Solarbuzz zwraca uwagę, że o ile chińscy producenci dominują na rynku europejskim i australijskim, mają słabszą pozycję na rynkach japońskim i amerykańskim, gdzie silną pozycję utrzymują rodzimi producenci. W Japonii są to Sharp, Kyocera i Panasonic, natomiast w USA – First Solar i SunPower.

Jak ponadto informuje NPD Solarbuzz, średnia cena modułów fotowoltaicznych oferowanych przez czołowych producentów zaliczanych do grupy Tier 1 w pierwszym kwartale 2013 r. wyniosła 0,76 dol./W, podczas gdy w analogicznym okresie roku ubiegłego było to 1,03 dol./W. 
gramwzielone.pl