Rosną szanse na tańszą energię słoneczną

Rosną szanse na tańszą energię słoneczną
futureatlas.com, flickr cc-by-2.0

Konica Minolta Sensing opracowała technologie, dzięki którym przyspieszą prace nad ogniwami słonecznymi następnej generacji.

Należy oczekiwać stopniowego spadku cen zestawów solarnych. Równocześnie wzrastać będzie w nadchodzących latach sprawność modułów fotowoltaicznych. Tym samym wytwarzanie energii elektrycznej pochodzącej ze słońca, stanie się w średnio i długookresowej perspektywie konkurencyjnym filarem zdywersyfikowanego rynku energii w Europie. – Tak wynika z analiz przeprowadzonych przez Konica Minolta Sensing.

8 czerwca targach Intersolar w Monachium, japońska spółka zaprezentowała najnowsze technologie pomiarowe dla branży energetyki solarnej. Nowe technologie pomiarowe służą analizie sprawności i efektywności komponentów zestawów solarnych. Dostarczają precyzyjnych danych, kluczowych dla ustalenia wydajności jednostkowej, oddawanej mocy i co za tym idzie – opłacalności ekonomicznej.

REKLAMA

– Cena i efektywność mają rozstrzygające znaczenie dla konkurencyjności wytwarzania energii przy pomocy ogniw fotowoltaicznych – mówi Andreas Ullrich, Marketing & Sales Manager EMEA Region w Konica Minolta Sensing Europe.

REKLAMA

W Monachium zaprezentowane zostały m.in. symulator słoneczny, spektroradiometr światła słonecznego i fotoogniwa wzorcowe. Nowe technologie zasilą przede wszystkim parki technologiczne instytutów badawczych oraz producentów ogniw fotowoltaicznych. Dzięki nim prace nad ogniwami słonecznymi następnej generacji mogą otrzymać bodziec do przyspieszonego rozwoju.

– Zidentyfikowaliśmy dwa istotne trendy w energetyce opartej o zasoby odnawialne. Po pierwsze, dzięki podniesieniu sprawności ogniw słonecznych następnej generacji, poszczególne regiony staną się coraz bardziej atrakcyjne z punktu widzenia energetyki słonecznej. Zastosowanie tej technologii stanie się możliwe tam, gdzie do tej pory było nieopłacalne ze względu na niski poziom nasłonecznienia. Po drugie, spadające ceny sprzętu oraz prac instalacyjnych zredukują ostatecznie koszty produkcji energii. Jesteśmy przekonani, że produkcja prądu z energii słonecznej stanie się konkurencyjną cenowo częścią zdywersyfikowanego rynku energii w Europie. Stanie się to w średnim i długim okresie czasu. Z tego względu swoje zaangażowanie w rynek ogniw fotowoltaicznych, traktujemy jako inwestycję długoterminową – wyjaśnia Andreas Ullrich.

W pierwszej kolejności Konica Minolta Sensing Europe skoncentruje się na Włoszech, Hiszpanii i rynkach niemieckojęzycznych. To tam zainstalowanych jest 23 z 40 gigawatów energii produkowanej na świecie.

Nowe fotoogniwa wzorcowe skonstruowano w ścisłej kooperacji z Japan’s National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST).