Włochy: panele solarne tylko „Made in EU”

Włochy: panele solarne tylko „Made in EU”
OhWeh, wikimedia cc-by-2.0

Włosi montują w tym roku rekordowe ilości paneli słonecznych – ale wyprodukowanych tylko w Unii Europejskiej. Dlaczego? {więcej}

Tylko w pierwszej połowie tego roku we Włoszech przybyło ponad 6 GW instalacji fotowoltaicznych. Na dynamiczny rozwój fotowoltaiki we Włoszech wpływa nie tylko Słońce, na którego brak nie można narzekać szczególnie na południu Półwyspu Apenińskiego.

Szybki wzrost zainstalowanych mocy PV we Włoszech to zasługa tamtejszego systemu wsparcia dla właścicieli paneli słonecznych, tzw. systemu feed-in tariffs, czyli taryf gwarantowanych, w ramach którego energię elektryczną wyprodukowaną w instalacjach PV można odsprzedawać po gwarantowanych i preferencyjnych cenach.

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnia rewizja systemu feed-in tariffs we Włoszech, wprowadzona przez prawo Conto Energia 4 FiT, premiuje montaż instalacji fotowoltaicznych, których komponenty zostały w większości wyprodukowane w Europie. Właściciele „europejskich” systemów fotowoltaicznych będą dostawać za sprzedaną energię taryfy o 10% większe niż w przypadku paneli wyprodukowanych w Chinach czy USA.

Po wprowadzeniu nowego prawa o etykietę „made in European Union” postarał się jeden z największych producentów paneli słonecznych na świecie, amerykański First Solar. Amerykanie produkują swoje panele także w Europie, we Frankfurcie nad Odrą, a „europejskość” ich paneli potwierdziło ostatnio Niemieckie Stowarzyszenie Technologii Elektrycznych, Elektronicznych i Informacyjnych (VDE).

Certyfikat VDE jest w praktyce biletem wstępu na włoski rynek fotowoltaiczny, a First Solar chce podwoić moce produkcyjne w znajdującym się przy granicy z Polską zakładzie, w którym już teraz potencjał produkcyjny wynosi 500 MW paneli fotowoltaicznych.