Upadł kolejny z czołowych producentów paneli PV w USA

Upadł kolejny z czołowych producentów paneli PV w USA
Panele Solyndra na fabryce w Belgii, foto: Solyndra

Solyndra, jeden z czołowych producentów paneli słonecznych w USA ogłosił upadłość, dzieląc tym samym los dwóch innych amerykańskich producentów paneli PV. Co jest powodem kłopotów amerykańskiej branży PV? {więcej}

Solyndra działała na rynku fotowoltaicznym od roku 2005. Mająca siedzibę w Kalifornii firma specjalizowała się w produkcji paneli fotowoltaicznych w technologii CIGS.

Za główny powód upadku firmy podaje się konkurencję na rynku PV ze strony producentów z Chin, której Solyndra nie wytrzymała, od początku tego roku stopniowo ograniczając produkcję i zwalniając w sumie 1100 pracowników.

REKLAMA
REKLAMA

Na upadek Solyndry miały też z pewnością wpływ takie czynniki jak nadpodaż paneli, drastyczy spadek ich cen, a także redukcje systemów wsparcia dla fotowoltaiki w Europie.

Długi firmy ocenia się na ponad 783 mln dolarów, z czego w przypadku 527 mln dolarów wierzycielem jest rząd USA. Administracja federalna wspierała Solyndrę od ubiegłego roku, a siedzibę firmy odwiedzali m.in. prezydent Barack Obama i gubernator Kalifornii Arnold Schwarzeneger.

Sprawą upadku Solyndry zajęły się już m.in. FBI i amerykański Departament Energii. Władze federalne mogą się obawiać, że w wyniku licytacji aktywów Solyndry, kluczowe i nowoczesne technologie sfinansowane wcześniej z rządowych pożyczek mogą trafić w ręce podmiotów zagranicznych.

W ubiegłym miesiącu niewypłacalność ogłosili dwaj ważni producenci paneli słonecznych w USA – Evergreen Solar i Spectrawatt. Dyrektor wykonawczy Spectrawatt informował, że jego firma nie była w stanie konkurować z producentami paneli fotowoltaicznych z Chin, którzy mogą liczyć na znaczącą pomoc finansową ze strony chińskiego rządu.