Niemcy ograniczą wsparcie dla fotowoltaiki?

Niemcy ograniczą wsparcie dla fotowoltaiki?
Julius! flickr cc-by-2.0

Niemiecki rząd chce zmniejszyć wspracie dla producentów energii słonecznej w ramach systemu wsparcia feed-in tariffs.. bo instalacji PV w Niemczech przybywa zbyt wiele. {więcej}

Rząd w Berlinie poddaje rewizji stawki feed-in tariffs, po których operatorzy instalacji solarnych mogą odsprzedawać wyprodukowaną energię elektryczną, dwa razy do roku – w styczniu i lipcu.

O tym, czy w danym terminie taryfy zostaną ograniczone, decyduje aktualny stan rynku PV. Jeśli zdaniem rządu federalnego instalacji PV powstaje zbyt wiele, wówczas można spodziewać się, że poziom taryf zostanie ograniczony.

REKLAMA
REKLAMA

Tak ma się stać właśnie w najbliższym okresie rozliczeniowym w styczniu 2012 r. Tylko w lipcu i sierpniu w Niemczech przybyło 1,25 GW paneli słonecznych. Szybszy od spodziewanego przyrost mocy PV może sprawić, zdaniem niemieckich ekspertów, że rząd w Berlinie obniży stawki feed-in tariffs nawet o 15%, czyli o 9 punktów procentowych więcej niż zakładały poprzednie prognozy. Zgodnie z niemieckim prawem, redukcje stawek feed-in tariffs w danym okresie nie mogą przekroczyć 24%.

W lipcu, podczas ostatniego terminu rewizji stawek feed-in tariffs, niemiecki rząd nie zdecydował się na ich obniżenie, gdyż w I połowie tego roku w Niemczech zainstalowano „zaledwie” 700 MW paneli słonecznych.

Obecne stawki, po jakich właściciele instalacji PV mogą odsprzedawać wyprodukowany przez siebie prąd, to 0,21-0,28€/kWh -w zależności od lokalizacji i wielkości instalacji. Niemiecki rząd daje gwarancje ich obowiązywania przez 20 lat.