Vestas dostarczy kolejne turbiny wiatrowe do Polski

Vestas dostarczy kolejne turbiny wiatrowe do Polski
Vestas

Największy na świecie producent lądowych elektrowni wiatrowych poinformował o pozyskaniu kolejnego zamówienia, które jest związane z inwestycjami prowadzonymi w naszym kraju.

Vestas podał, że dostarczy turbiny o łącznej mocy 40 MW dla trzech projektów realizowanych w lokalizacjach Wągrowiec, Oborniki i Wyrzysk, znajdujących się w północno-zachodniej części Polski i realizowanych przez dewelopera Eurowind Energy A/S.

To kolejne inwestycje, dla których duński inwestor zabezpieczył gwarancje sprzedaży energii w aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w grudniu 2019 roku.

REKLAMA

Dla tych projektów Vestas dostarczy turbiny o jednostkowej mocy 2 MW i średnicy łopat wirnika 100 metrów, które zostaną zainstalowane na wieżach wysokich na 120 metrów.

Dostawa turbin ma zostać przeprowadzona w trzecim kwartale przyszłego roku, a Vestas pozyskał też 20-letni kontrakt na serwisowanie tych turbin.

To kolejne zamówienie, które Vestas pozyskuje od dewelopera Eurowind Energy A/S dla projektów rozwijanych w naszym kraju.

Wcześniej w tym roku Vestas informował o pozyskaniu zamówień od Eurowind na dostawę turbin o łącznej mocy 60 MW, które wejdą w skład farmy wiatrowej Janikowo w woj. kujawsko-pomorskim.

REKLAMA

Duński producent dostarczy dla tego projektu 29 turbin V100-2.0 MW oraz jedną turbinę V90-2.0 M, które zostaną zainstalowane na wieżach wysokich na 120 i 100 metrów.

Dostawa turbin rozpocznie się w pierwszym kwartale przyszłego roku, a zakończenie budowy zaplanowano na ostatni kwartał 2021 r.

Eurowind Energy A/S skupia się na inwestycjach w elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne, realizując projekty także m.in. w Danii, Niemczech, Rumunii, Szwecji, Bułgarii.

W naszym kraju duński deweloper działa od 2008 roku poprzez spółkę Eurowind Energy Sp. z o.o., która od tamtego czasu realizuje projekty wiatrowe poprzez swoje spółki celowe.

Ostatnio Vestas informował, że zabezpieczone do tej pory przez niego zamówienia na dostawę turbin dla projektów realizowanych w Polsce przekroczyły łączną moc 1,5 GW i chodzi wyłącznie o kontrakty będące konsekwencją dwóch aukcji przeprowadzonych przez URE w latach 2018-19.

Wcześniej Vestas był także liderem na polskim rynku jeśli chodzi o dostawy elektrowni wiatrowych dla inwestycji zrealizowanych w systemie zielonych certyfikatów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.