Powstała największa pływająca farma wiatrowa na świecie

Powstała największa pływająca farma wiatrowa na świecie
Equinor

Norweska grupa Equinor uruchomiła największą na świecie farmę wiatrową na morzu, w której elektrownie wiatrowe nie są na stałe przytwierdzone do morskiego dna. Equinor zbuduje morskie farmy wiatrowe m.in. w polskiej części Morza Bałtyckiego, jednak będą to konstrukcje na tradycyjnych fundamentach.  

Następca norweskiego tronu – Książę Koronny Haakon – oficjalnie otworzył należącą do koncernu Equinor największą na świecie pływającą farmę wiatrową Hywind Tampen, która znajduje się w norweskiej części Morza Północnego. Co ciekawe energia z tej farmy wiatrowej nie zostanie wysłana na ląd, ale zasili platformy wiertnicze znajdujące się na złożach Gullfaks i Snorre. W ten sposób zmniejszą one wykorzystanie generatorów diesla do produkcji energii. Farma wiatrowa pokryje około 35 proc. rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną na pięciu platformach Snorre oraz Gullfaks.

Pływająca farma wiatrowa

W inwestycji Hywind Tampen wykorzystane zostały platformy wiatraków nieprzytwierdzone na stałe do morskiego dna. Equinor jest pionierem w rozwoju tej technologii. Norweski koncern uruchomił pierwszą na świecie pływającą farmę wiatrową bazującą na tej technologii w 2016 roku. Powstała ona u wybrzeży Szkocji. Farma wiatrowa Hywind Scotland składa się z 5 turbin o łącznej mocy 30 MW.

REKLAMA

Na ostatnio otwartej farmie Hywind Tampen zainstalowano natomiast 11 turbin wiatrowych o łącznej mocy 88 MW. Znajdują się one w odległości około 140 km od norweskiego wybrzeża, na głębokościach sięgających nawet 300 metrów. Budowa tradycyjnych morskich elektrowni z fundamentami przytwierdzonymi do dna w takich warunkach byłaby technicznie niewykonalna. Elektrownie na farmie wiatrowej Hywind Tampen są zamontowane na pływających konstrukcjach ze wspólnym systemem zakotwiczenia.

Przygotowanie projektu Hywind Tampen zajęło Norwegom 5 lat. Equinor podkreśla, że aż 60 proc. wartości inwestycji zrealizowano w Norwegii dzięki kontraktom udzielonym lokalnym firmom. Przełożyło się to bezpośrednio na utworzenie nowych miejsc pracy, rozwój lokalnych firm oraz wyznaczenie nowego kierunku rozwoju technologii OZE dla przyszłych projektów związanych z budową pływających morskich farm wiatrowych.

Dzisiejszy dzień stanowi kamień milowy dla nas i dla rozwoju pływających farm wiatrowych. Dzięki Hywind Tampen udowodniliśmy, że możemy zaplanować, zbudować i uruchomić dużą pływającą morską farmę wiatrową na Morzu Północnym. Zdobyte doświadczenia wykorzystamy do dalszego doskonalenia i skalowania tej technologii w Norwegii i na świecie. Zamierzamy budować jeszcze większe projekty pływających farm, obniżać ich koszty i budować nowy przemysł w oparciu o doświadczenia przemysłu naftowego i gazowego – mówi Siri Kindem, szef działu odnawialnych źródeł energii w Equinorze.

Projekt Hywind Tampen otrzymał dofinansowanie z Enova i norweskiego biznesowego funduszu NoX w wysokości 2,3 mld NOK (około 0,9 mld PLN) i 566 mln NOK (219 mln PLN) w celu rozwoju technologii w zakresie morskiej energetyki wiatrowej i redukcji szkodliwych emisji.

REKLAMA

Norweski inwestor nie podał całkowitych kosztów inwestycji, informując jedynie, że są one o 35 proc. niższe, w przeliczeniu na zainstalowaną moc, w porównaniu z kosztami projektu Hywind Scotland.

Equinor inwestuje w Polsce

Equinor jest zaangażowany w realizację morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. Norwegowie współpracują w tym zakresie z Polenergią w ramach spółek celowych, w których obie strony posiadają po 50 proc. udziałów.

Obie firmy zbudują wspólnie morskie farmy wiatrowe MFW Bałtyk III i MFW Bałtyk II o łącznej mocy 1440 MW, które posiadają gwarancje sprzedaży energii. Planowany termin rozpoczęcia budowy to pierwszy kwartał 2025 roku, natomiast oddanie farm wiatrowych do użytku ma nastąpić w 2028 roku.

Polenergia i Euqinor szykują także trzeci projekt – MFW Bałtyk I o docelowej mocy 1560 MW – który może zostać zgłoszony do aukcji mających się odbyć w latach 2025 i 2027.

W naszym kraju norweski inwestor rozwija OZE także na lądzie w ramach portfela o mocy 1,6 GW, zbudowanego przez przejętą przez Norwegów spółkę Wento. Ostatnio Equinor ogłosił uruchomienie w Polsce dużej farmy fotowoltaicznej. Więcej na ten temat w artykule: Na Pomorzu powstała ogromna farma fotowoltaiczna.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.