Kolejna farma wiatrowa w Zachodniopomorskim

W okolicach wsi Kamionka w Województwie Zachodniopomorskim powstanie farma wiatrowa o mocy 42 MW. {więcej}

Wiadomość o inwestycji przekazał Kurier Szczeciński. Gazeta informuje, że inwestor – spółka FW Kamionka – za 60 mln euro postawi 12 elektrowni wiatrowych. Potencjał każdej z nich wyniesie 2,5 MW.

Budowa ma się rozpocząć latem lub jesienią tego roku, a park wiatrowy 'Kamionka’ zostanie uruchomiony w drugiej połowie 2011 roku. Na obecnym etapie spółka negocjuje z lokalnym koncernem energetycznym – Eneą – warunki podłączenia wiatraków do sieci energetycznej.

REKLAMA
REKLAMA

Kurier Szczeciński zauważa, że o ile w okolicy nie ma jeszcze elektrowni wiatrowych, to jednak po niemieckiej stronie Odry funkcjonuje już wiele wiatraków i ciągle powstają nowe. Barierą w budowie wiatraków po polskiej stronie były dotychczas przepisy ochrony środowiska.

Jak informuje gazeta, inwestor, który chciał wybudować farmę wiatrową w okolicy Cedyni, nie uzyskał na to zgody od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska ze Szczecina, która nie zgodziła się, aby wiatraki stały na terenie objętym ochroną w ramach programu Natura 2000.

Jak informuje Kurier Szczeciński, budową farmy wiatrowej w Województwie Zachodniopomorskim jest też zainteresowana niemiecka firma Enertrag, która chce w rejonie Gardna postawić kilkadziesiąt turbin o łącznej mocy 60 MW.

gr