22 mld zł inwestycji do 2020 roku?

22 mld zł inwestycji do 2020 roku?
siemens press

Według Ernst & Young, w kolejnych latach polską branżę energetyki wiatrowej czekają miliardowe inwestycje. Ile powstanie dzięki nim farm wiatrowych i miejsc pracy? {więcej}

Z raportu E&Y i Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej „Wpływ energetyki wiatrowej na wzrost gospodarczy w Polsce”, wynika, że w latach 2012-2020 całkowita wartość inwestycji w energetyce wiatrowej w naszym kraju może wynieść 22 mld zł, dzięki czemu do końca obecnej dekady może powstać 11,5 GW farm wiatrowych, w tym 1,5 GW farm wiatrowych na morzu.

REKLAMA

Według Ernst & Young, już teraz polskie przedsiębiorstwa związane z branżą energii wiatrowej zatrudniają 1,9 tys. osób, a do 2020 roku liczba ta może wzrosnąć od 9,7 tys. do 28,5 tys. osób.

REKLAMA

Renomowana firma konsultingowa zauważa także, iż rozwój farm wiatrowych to korzyści dla budżetów samorządów, dla których wpływy z tytułu podatku od nieruchomości z przeciętnej farmy wiatrowej to około 653 tys. zł rocznie, co w przypadku gmin o niewielkich budżetach może stanowić nawet około 7,5% rocznych przychodów.

gr.