Woj. lubelskie: powstanie duża farma wiatrowa?

Woj. lubelskie: powstanie duża farma wiatrowa?
EWEA, WINTER

Farmę wiatrową o mocy 75 MW w lubelskiej gminie Urzędów chce wybudować {więcej}dwóch deweloperów.

W ubiegłym tygodniu odbyły się konsultacje społeczne dot. budowy farmy wiatrowej na terenie Gminy Urzędów (powiat kraśnicki, woj. lubelskie). Przedstawiciele firm Contino Wind Partners Sp. z o.o. oraz Green Power Development Sp. z o.o., które wspólnie planują wybudować farmę wiatrową na tym terenie, podczas czterech spotkań w sołectwach Rankowskie, Mikuszewskie, Góry i Bęczyn zaprezentowali mieszkańcom koncepcję tego projektu. W spotkaniach uczestniczył również Tomasz Węgrzyn, sołtys wsi Łęki Dukielskie (gmina Dukla, powiat krośnieński, woj. podkarpackie), gdzie od trzech lat działa farma wiatrowa.

Planowana inwestycja wzbudza duże zainteresowanie, zarówno wśród mieszkańców jak i przedstawicieli lokalnych władz. Podczas spotkań obecni byli m. in. Wójt Gminy, Przewodniczący Rady Gminy, Radni Gminy Urzędów oraz Sołtysi sołectw, gdzie planowana jest inwestycja.

REKLAMA

Opinie mieszkańców dotyczące budowy farmy są podzielone. Przeciwnicy inwestycji boją się przede wszystkim infradźwięków oraz szumu, który emitują turbiny. Ich obawy rozwiewał Tomasz Węgrzyn, sołtys wsi Łęki Dukielskie: „Od trzech lat w odległości 850 m od mojego domu stoi wiatrak. Nie odczuwam żadnych uciążliwości z nim związanych”. Zwolennicy zwracają uwagę na korzyści jakie z takiej inwestycji odniesie cała Gmina. Wpływy do budżetu z tytułu podatku od nieruchomości mogą wynieść nawet ok. 2,5 mln zł rocznie. „Początkowo byłem sceptycznie nastawiony do planów budowy elektrowni wiatrowych, ale po rozmowach z osobami, które żyją w pobliżu farm, doszedłem do wniosku, że mają one więcej zalet niż wad. Na ich budowie skorzystają rolnicy oraz cała Gmina.” – powiedział Jan Łukasiewicz mieszkaniec Gminy Urzędów.

„Zależy nam, aby planowana przez nas inwestycja została zaakceptowana przez władze Gminy i lokalną społeczność. Dlatego zorganizowaliśmy spotkania z mieszkańcami sołectw, na terenie których chcielibyśmy zlokalizować nasze turbiny. Chcieliśmy poznać ich zdanie na ten temat oraz rozwiać wszelkie wątpliwości.” – powiedział Grzegorz Mück, przedstawiciel firmy Green Power Development.

REKLAMA

„Z punktu widzenia Gminy budowa farmy wiatrowej na jej terenie to perspektywa znaczących wpływów do budżetu. Natomiast bardzo istotne jest, aby do tej inwestycji byli przekonani nie tylko Wójt jako gospodarz, Rada Gminy, ale przede wszystkim mieszkańcy” – stwierdził Jan Woźniak, Wójt Gminy Urzędów.

Podczas spotkań mieszkańcy wyrazili chęć wyjazdu na istniejącą farmę wiatrową, co pomogłoby im przekonać się jak w rzeczywistości wygląda taka inwestycja. Pojawiały się również głosy, aby w ramach projektu pilotażowego wybudować farmę wiatrową, składającą się z mniejszej ilości turbin, aby mieszkańcy mogli sprawdzić czy są gotowi na budowę większej ilości elektrowni wiatrowych w przyszłości.

„Jesteśmy otwarci na rozmowy i negocjacje. Propozycja lokalizacji turbin, którą zaprezentowaliśmy jest wstępną wersją. Liczę, że wspólnie uda nam się wypracować taką formę projektu, która będzie satysfakcjonująca dla wszystkich” – dodał Grzegorz Mück z Green Power Development.

Dalszy ciąg konsultacji społecznych będzie miał miejsce podczas spotkania, zorganizowanego w ramach Dni Kultury Rolnej, które rozpocznie się 7 marca 2012 r. o godz. 10.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Urzędowie. Swój udział w tym wydarzeniu zapowiedzieli już m.in. Starosta Kraśnicki, Wójt Gminy Kraśnik, Wójt Gminy Urzędów.
 

materiał prasowy / red. gramwzielone.pl