Lubuskie: staną największe wiatraki w Polsce

Lubuskie: staną największe wiatraki w Polsce
REpower

Koło położonego w woj. lubuskim Cisowa staną największe elektrownie wiatrowe w naszym kraju. {więcej}

Farma wiatrowa ma powstać na terenach położonych w gminie Kożuchów (powiat Nowa Sól), pomiędzy Cisowem a Stypułowem. W pobliżu działa już zresztą farma wiatrowa uruchomiona w 2010 roku. Dlatego inwestorowi łatwiej jest przekonać do swojego projektu lokalną społeczność.

Radni gminy Kożuchów zgodzili się na postawienie w poblżu Cisowa, obok 3 działających już wiatraków, kolejnych 17 elektrowni wiatrowych. Moc każdej z nich ma liczyć 4,5 MW i byłyby to największe tego typu urządzenia funkcjonujące w Polsce.

REKLAMA
REKLAMA

Inwestorem jest niemiecka firma Starke Wind, a bardzo dobre warunki wietrzności, jakie panują w gminie Kożuchów, chcą wykorzystać także kolejni deweloperzy farm wiatrowych.

Firma Starke Wind realizuje równolegle kilka innych projektów farm wiatrowych – głównie w woj. lubuskim. Jednym z nich jest farma wiatrowa o mocy 28 MW w pobliżu Górzycy, a także Rzepina (58 MW) Goraja (22 MW), Nowej Niedrzwicy (50 MW) czy Sławy (82 MW).

Wcześniej Starke Wind sprzedał jeden ze swoich projektów w pobliżu lubuskich Golic (38 MW) hiszpańskiej firmie Acciona Energy.

gr.